Telefona Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kurulur – Deprem Bildirimi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

5 Ocak 2022 tarihinde Alanya’da meydana gelen depremde, depremin sarsıntısı Antalya merkezde bulunanlara gelmeden önce Android telefonlarımıza bildirim geldi. Bildirimde 118 km civarda 5,3 şiddetinde deprem olduğu ve birazdan sarsıntı hissedebileceğimiz söyleniyordu. Biz bildirimi okurken sarsıntı başladı. 5 dakika sonra bildirim yenilendi ve bu defa yine deprem tarihi, yeri ve sarsıntı yaşamış olabileceğimiz bildirimi güncellendi.

Daha önce hiç karşılaşmadığımız bu durumun, deprem bölgeleri ve civarında yaşayan insanlar için umulmadık hayati faydaları olabilir. Biz, deprem merkezine 118 km mesafede iken, sarsıntı bizim olduğumuz bölgeye gelmeden en az 10 saniye önce bilgilendirilmiş olduk. Bu sistem çok önemli ve çok gerekli.

GOOGLE DEPREMİ NASIL ÖĞRENİYOR ?

Google, depremi deprem bölgesinde bulunan, konum doğrulama sistemi açık olan ve bir şekilde internet bağlantısı bulunan cep telefonlarındaki titreşimlerden öğreniyor. Titreşimin derecesine göre olası deprem merkezi ve deprem şiddetini ölçüyor. Eğer deprem 4,5 ve üzerinde bir şiddete sahipse hemen civarda bulunan tüm Android telefonlara bildirim gönderiyor. Bunun için telefonunuzda bazı ayarlar yapmanız veya bu ayarların aktif durumda olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.

Bu yazıda Google Dokümanlarına göre Deprem Uyarısı Bildirimi için ne yapmak gerekir sorusu hakkında bilgiler verilecektir.

DEPREM UYARISI BİLDİRİM SİSTEMİ NASIL AYARLANIR ?

Deprem uyarılarını açma veya kapatma
Önemli: Uyarıları alabilmek için kablosuz bağlantıyı veya veri bağlantısını açmış olmanız gerekir.

Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
Konum ardından Gelişmiş ardından Deprem uyarıları’na dokunun.
Deprem uyarıları’nı açın veya kapatın.
Bölgenizdeki tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

Deprem Uyarı – Deprem Erken Uyarı Sistemi Ve Uygulaması – Deprem Erken Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır

YouTube player

Android Deprem Uyarıları Sistemi

Bulunduğunuz bölgede deprem olduktan sonra, Google Arama’da “[bulunduğunuz şehir veya bölge] şehrinde/bölgesinde deprem” veya “yakınımdaki deprem” araması yapabilirsiniz. Bazı durumlarda Google size Deprem Uyarıları arama sonucu kartı gösterebilir.

Arama sonuçları kartı şu bilgileri verir:

Bölgenizde sallantı bildirilip bildirilmediği.
Depremden sonra atabileceğiniz adımlar.
Yakın çevredeki depremlerle ilgili uyarı alma
Android telefonunuz, yakın çevrede 4,5 ve üzeri şiddetindeki depremlerle ilgili size uyarılar gönderebilir. Telefonunuz, bir depremin şiddeti ve bulunduğunuz yerden uzaklığıyla ilgili bilgileri göndermek için yaklaşık konumunuzu kullanır. Yakın çevredeki depremlerle ilgili uyarılar hakkında daha fazla bilgi.

Verilerin kaynağı
Android Deprem Uyarıları Sistemi, yakındaki deprem sallantısının algılandığı bölgelerdeki Google Konum Doğruluğu özelliğinin açık olduğu Android telefonların cihaz ve sensör verilerini kullanır.

Android telefonunuzun deprem algılamasına katkıda bulunmasını durdurmak için Google Konum Doğruluğu’nu kapatın.