Keklik – Keklikler hakkında bilgi keklik türleri


Keklik, sülüngiller (Phasianidae) familyasından bıldırcından büyük bazı kuş türlerine verilen ad. Keklik terimi belirli bir taksonomik gruba denk gelmez. Avlanan bir hayvandır. Eti lezzetlidir. Genelde 2-3 yumurta bırakır.

!!! LÜTFEN KEKLİK AVLAMAK YERİNE FOTOĞRAFINI VİDEOSUNU ÇEKİN !!!

Çiftliklerde üretimi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Hobi hayvanı olarak oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. En yaygın bulunabilen türü “Kınalı Keklik” olarak bilinir. Çiftlik yetiştiriciliğinde yıllık 70 yumurta alınabilir. Et için beslenenlerde ise 18. hafta sonunda erkekleri 380, dişileri 320 grama ulaşabilir.

Kınalı keklik (Alectoris chukar), sülüngiller (Phasianidae) familyasından bir kuş türü.

Topluca bir kuş olup, 32–35 cm büyüklüğündedirler. Açık kahverengi arkaları, gri göğüsleri ve kahverengimsi sarı karınları vardır. Yüz siyah bir gerdanlıkla beyazdır. Pas rengi çizgili böğürleri ve kırmızı bacakları vardır. Kaya kekliğine çok benzerdir ama arkası daha kahverengidir ve ön boyunda sarımsı bir belirtisi vardır. Mükemmel tanımlanan gerdanlığı, Kırmızı bacaklı keklikten (Alectoris rufa) bu türü ayırır.

Tohumlar ve bazı böceklerden oluşan geniş bir beslenmesi vardır; yine de sarkık arpağan veya dam arpağanı denilen Bromus tectorum türü kuvvetli yiyecek tercihidir. Kış ve İlkbahar ayları arasında özellikle Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında soğuk hava şartları nedeniyle yiyecek sıkıntısı çektiklerinden dolayı genellikle sulak, Dere kenarlarına, kaynak suları olan ve kar erimiş yerlere gelirler.

Kuru, açık ve çoğunlukla tepelik ülkede yerleşik bir üreyendir. 8-20 yumurta koyduğu eksik olarak çizilen bir yer kazımasında yuva yapar.

Ülkemizin sık ormanlık ve ovalık alanları hariç Türkiye’nin hemen her yerinde görülür.

Pakistan’ın ulusal kuşudur ve ismi Urdu dilinde Chakhoor’dan türetilir.

Irak Bölgesel Kürt yönetimi’nin ulusal kuşudur.

!!! LÜTFEN KEKLİK AVLAMAK YERİNE FOTOĞRAFINI VİDEOSUNU ÇEKİN !!!

Keklikleri yakalamanın insanlara göre çesitleri vardır. Bazı kişiler keklikleri tüfek ile avlar bazıları da kendi yaptıkları tuzaklar ile yakalarlar. Kışın kar yüzünden yem bulamayan keklikler yem serilmiş tuzağın yanına gelirler. Her bir ilmek için, tahtadan yapılmış bir de küçük kazık vardır. Küçük kazıklar, toprağa saplandığı andan itibaren “dik” durabilmektedirler.

Çok sayıda ilmek, belirli bir sıralama içinde toprağa saplanır ve iplerin üzeri toprakla itina ile örtülür. İlmeklerin aralarına da rastgele buğday serpilir. Yemlenmeye gelen keklik, bu iplerin arasında dolaşırken ayakları veya kafası ilmeğe girince, ilmek büzüşerek hayvanı boğazından veya ayaklarından yakalamış olur.

Kar kekliği ya da kar tavuğu, ak keklik (Lagopus), sülüngiller familyasınnın orman tavukları alt familyasından Kuzey yarıkürenin soğuk bölgelerinde yaşayan kuş cinsi. Erginken büyük ölçüde vejetaryandır ve genelde yavru döneminde böcek yer. Gözde av kuşlarındandır.

!!! LÜTFEN KEKLİK AVLAMAK YERİNE FOTOĞRAFINI VİDEOSUNU ÇEKİN !!!

Latince adı «tavşan ayak» anlamına gelir ve Grekçe lagos (λαγως) «tavşan» ile pous (πους) «ayak» kelimelerinden kurulmuştur. Gramer açısından Grekçesi müennes (feminine) olup tür epitetleri muta ve leucura biçiminde yazılır. Buna karşın Latince epitetlerde müzekker (masculine) sanılarak önceleri mutus ve leucurus biçiminde yanlış yazılıyordu.

Kaya kekliği (Alectoris graeca), sülüngiller (Phasianidae) familyasından bir kuş türü.

Kuru, açık ve çoğunlukla tepelik ülkede yerleşik bir üreyendir. 5-21 yumurta koyduğu eksik olarak çizilen bir yer kazımasında yuva yapar.

Kaya kekliği, tohumlar ve bazı böceklerden oluşan geniş bir yiyecekleri vardır. Kaya kekliği, hafif kahverengi bir arka, gri göğüs ve kahverengimsi sarı karınla tombul bir kuştur.

!!! LÜTFEN KEKLİK AVLAMAK YERİNE FOTOĞRAFINI VİDEOSUNU ÇEKİN !!!

Yüz siyah bir gerdanlıkla beyazdır. Böğürleri pas rengi çizgili ve bacakları kırmızıdır. Kınalı kekliğe çok benzerdir ama arkası daha gridir ve beyazı vardır, ön boynu sarımsı değildir.

Kum kekliği (Ammoperdix), sülüngiller (Phasianidae) familyasından Arabistan, Irak, İran Suriye ve Türkiye’de görülen 2 kuş türünün ortak adı.

Çil keklik (Perdix perdix), sülüngiller (Phasianidae) familyasından bir kuş türü.

!!! LÜTFEN KEKLİK AVLAMAK YERİNE FOTOĞRAFINI VİDEOSUNU ÇEKİN !!!

Topluca bir kuş olup, 28–32 cm büyüklüğündedirler. Beyaz böğürleri ve göğsüyle, kahverengi arkalı bir kuştur.

Karın, genellikle büyük kestane rengi-kahverengi bir at-nalı işaretle beyazdır erkeklerde, ama birçok dişide işaret görülür.

Yavru kuşlar esasen sarı-kahverengidir ve yüz ayıracı yoktur, alt parçalar işaretlidir.

Tohum-yiyen bir türdür ama yavru özellikle gerekli protein tedariğini olduğu gibi böceklerden alır. Yaşamın ilk 10 gününde yavru sadece böcekleri sindirebilir. Ebeveynler, yavruları böcekleri arayabildiği tahıl alanlarının kenarlarına götürür.

Ötüşü kaba bir kieerr-ik tir. (Vikipedi)

Youtube’da İzle !

!!! LÜTFEN KEKLİK AVLAMAK YERİNE FOTOĞRAFINI VİDEOSUNU ÇEKİN !!!