Astro-teoloji nedir ? Etimoloji ile Astro Teoloji arasındaki bağlar nelerdir ?

YouTube player

Astro teoloji ne demektir ? Ne anlama gelir ? Etimoloji ne demektir ? Etimoloji nedir ? Dinler nasıl ortaya çıkmıştır ?

Astro Teoloji dinlerin nasıl ortaya çıktığını açıklayan önemli bir iddiadır. Dinlerin, Zodyak takviminde bulunan 12 burç kuşagı ve güneşin burçlar üzerinde yaptığı hareketlerin hikayeleştirilmesi ile dinlerin ortaya çıktığını anlatır. Astro Teolojiye göre, bütün dinler ve dinlerdeki bütün kıssalar, 12 burç ve güneşin burçlar üzerinde meydana gelen hareketlerinin kişiselleştirilwrek öyküleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır.

Gerek çok tanrılı dinlerdeki Tanrılar, gerekse tek tanrılı dinlerdeki peygamberlerin heplsi güneşi temsil eder. Peygamber kıssaları ve Tanrıların başlarından gecen olaylar, gunesin hareketlerini betimlemek için ortaya çıkarılmış öykülerdir. İnsanlık avcı toplayıcı toplumdan tarım toplumuna geçerken, yazı ve takvim bulunmadığı için, ekim dikim hasat gibi zamanları, gündümü, mevsimler gibi zamana iliskin takvim bilgilerini, güneşin takım yıldızlar üzerindeki hareketlerine gore bilebiliyorlardı.

Bu bilgileri sonraki kuşaklara yazılı değil sözlü olarak öyküleştirme yoluyla iletiliyordu. Bütün öykülerde baş kahraman herhangi bir burç simgesi ile ilişkiye geçen güneşti. Bu anlatılar zamanla daha düzenli, birbiri ile irtibatlı öyküler haline geldi. Yöneticiler toplulukları idare etmek için bu öykulerde anlatılan kahramanların gücüne dayandılar ve sonradan bu öyküler dini anlatılar halini aldı.

Bütün dinler bu şekilde ortaya çıktı. Eskiden, insanlara yarayışlı bir bilgi vermesi için üretilmiş olan bu astro teolijik öyküler, daha sonra tabu ve din haline getirildi.