Çatı Arasında Fitness Salonu – Yurdum insanı


Habere başlık düşünürken, video görüntüsüne bakıp “Doğanşehirli Rambo” mu desem diye düşündüm. Çünkü video bize ilk ulaştığında fonda klasik rambo filmi müziği vardı. Sonra düşündüm ve dedim ki, Rambo kim ?

Evet, Rambo kim ? Koca Yusuf, Kel Aliço, Kurtdereli Mehmet varken Rambo da kim ? Er meydanının gerçek yiğitleri duruken film setlerinin uyduruk kahramanını niçin örnek göstereyim ?

Evet, bu haberin konusu Rambo değil, Malatya Doğanşehir ilçesinden bir aslan parçası… Gönlünü spora vermiş. Nerde o süslü, ışıklı Fitness veya antrenman salonları ? Yokluk ülkenin her yerinin onulmaz kaderi.

Ama Sabri İliş yılmayanlardan. Filmlerde gördüklerini bulamasa da eldeki imkanlarla ne yapabilirim diye soranlardan. Şimdi 34 yaşında.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde bir köy evinin çatısında, iç lastiklerden, ne bulduysa onu kullanarak kendi antrenman salonunu yapmış. Vücut geliştirme, boks, halter ve özellikle de güreşe gönül vermiş.

Civar yörelerde yapılan festivallere katılıp çabasını göstermek istemiş. Etkinliklerde madalya ve plaketler almış.

Ne var ki, sporun para etmediği bu ülkede, ekmek parası onu Antalya Alanya’da bir otelde çalışmaya mecbur etmiş. Önce fitness salonunda çalışmış, fitness salonu kapanınca geçmiş mutfak bölümüne…

Elimizde örnek olmasa denebilir ki bunlar hep bir ütopya, hep bir hayal… Ama elimizde örnekler var, adını dünya skor levhalarına kazıtmış ne sporcularımız var. Bu bir hayal veya ütopya değil. Bu, imkanı olmadığı halde neleri başardığını gördüğümüz anadolu insanının imkan verildiğinde neleri yapabileceğinin en bariz göstergesi.

Amacın ne, ne istiyorsun diye sorduğumuzda Sabri İliş, gönlündeki aslanı anlatıyor; “Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt destek olsa, bir yer gösterse, gençleri çalıştırsam ne güzel olur, gençlerimizi milli takımlarımıza kazandırsak ne iyi olur” diyor…

Doğanşehir Belediye Başkanı sayın Durali Zelyurt‘un bu sesi, bu çığlığı duyması arzusuyla… Yolun açık olsun Sabri İliş…

(Haber: Ali Aksoy)

Yorum Yapın

Your email address will not be published.