Dinozor Türleri: Tarbosaurus

TARBOSAURUS I – THE MIGHTIEST EVER – Full Movie

YouTube player

Tarbosaurus Nasıl Bir Canlıdır ?

Tarbosaurus (anlamı: “endişe verici kertenkele”) yaklaşık 70 milyon yıl önce Geç Kretase Dönemi’nde Asya’da yaşamış bir tyrannosaurid theropod dinozor cinsi. Fosilleri Moğolistan’da bulunmuştur.

Birçok türü adlandırılmış olmasına rağmen, çağdaş paleontologlar geçerli olarak sadece Tarbosaurus bataarı tanımaktadırlar. Bazı uzmanlar bu cinsi Kuzey Amerika’daki Tyrannosaurus’un bir Asya temsilcisi olarak görmektedirler. Tarbosaurus ve Tyrannosaurus eğer eş anlamlı değillerse bile en azından yakın ilişkili iki cins olarak kabul edilirler. Moğolistan’da bulunan başka bir cins olan Alioramus’un Tarbosaurus’un en yakın akrabası olduğu bazı bilim insanları tarafından düşünülmektedir.

Tarbosaurus Vücut Özellikleri Nasıldır ?

En bilinen [[tyrannosauridae|tyrannosauridler gibi, Tarbosaurus da yaklaşık altı ton ağırlığında, altmış adet büyük dişle donatılmış, iki ayağı üzerinde hareket eden büyük bir yırtıcıdır. Vücut büyüklüğüne göre orantısız küçük iki parmaklı ön ayaklara, benzersiz bir kilitleme mekanizmasına sahip alt çeneye sahip idi. (Kaynak: Vikipedi)

TARBOSAURUS II. THE MIGHTIEST EVER PART 2 | EN

YouTube player
Tarbosaurus VS Therizinosaurus

YouTube player
Speckles the Tarbosaurus: The Stampede with The Lion King Stampede Music (Rescore)

YouTube player