İç Güdülerin Evrimsel Kökenleri

Önce konuyla ilgili bir video…

Bir Bebek, Annesinin Memesini Emmeyi Nereden Biliyor? | İçgüdülerin Kökeni & Baldwin Etkisi

YouTube player

İç Güdülerin Evrimsel Kökenleri – Ali Aksoy

Otomatikleşmiş ve sonradan öğrenilmemiş davranış kalıplarına iç güdü deniyor. Bir bebeğin annesini emmesi, deniz kaplumbağası yavrularının yumurtadan çıkar çıkmaz denize doğru ilerlemesi, bir ceylan yavrusunun tehlike anında otların arasında hareketsiz beklemesi gerektiğini bilmesi, bir çok memeli canlı yavrusunun doğumdan hemen sonra yürüyüp koşabilmesi gibi sayısız örnek canlıların bazı davranışlarının herhangi bir deneyim ve dış uyaran olmaksızın adeta “paket içeriği” gibi genlerde hazır bulunan bir yapı ile ortaya çıktığını gösteriyor.

Ben içgüdülerin bu örneklerden daha derin boyutlu olduğunu düşünüyorum. Bu güdülenme eğiliminin sadece bebeklik zaaflarının giderilmesi ve bu suretle hayatta kalma amacının ötesinde, bireyin daha ileri yaşlarında da görülebilecek oto tepki ve belki de oto etki eylemlerini tetiklediği yönünde kuşkularım var.

Yazı devam ediyor…

1 2 3 4 5

Erenler Deminde Şenlik Yolu Şiir Kitabı

Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy