Google’dan mektup geldi diyerek dolandırıyorlar !


Bu güne kadar ajans olarak bine yakın müşterimizin Google Haritalar yerel işletme adres doğrulaması çalışmasını yaptık. Gün geçmiyor ki, Google adını kullanarak yeni bir dolandırıcılık türü icat edilmemiş olsun.

En yaygın yöntem, 0800 lü bir hattan aranıp, Google’da bulunan bilgileriniz silinecek, bu gün son gün denilerek insanlardan 180 – 200 TL. arası para istemek ve bu para transferini de sms ödemesi ile yapmak şeklinde idi. Bir çok müşterimiz, Google’daki bilgilerimiz silinmesin diye bu tuzağa düştüler.

Biz de bununla ilgili bilgilendirici bir video yapmıştık.

Sizi Google’dan arıyoruz, bilgilerinizi sileceğiz diyen dolandırıcılara dikkat !

Şimdi ise, daha değişik bir yöntem kullanılarak Antalya’da ve başka şehirlerde geziyorlar.

Yöntem şöyle işliyor: Kargo personeli kıyafetli bir şahıs işletmeye geliyor. Üzerinde Google logoları bulunan ve Google tarafından işletmelere adres doğrulama kodu için gönderilen mektubun bir taklidinden ibaret bir mektup, işletme yetkililerine bırakılarak, kargo ücreti olarak 12,75 TL. civarında bir para isteniyor. Google logosunu gören veya daha önce buna benzer bir mektup almış olan esnaf düşünmeden mektubu teslim alıyor ve parayı ödüyor. Kargocu taklidi yapan dolandırıcı, aldığı para karşılığında herhangi bir makbuz vermeden olay yerini terk ediyor.

İşlem özetle bu. Dolandırdıkları meblağ, 12,75 TL. Bu rakamı küçümsemeyin. Bir günde yüzlerce işletme bu şekilde taranarak geziliyor. Toplanan parayı siz hesap edin.

Bu dolandırıcılığı yapan şebeke gerçekten Google’a ait doğrulama kodu gönderme süreci hakkında bilgi sahibi kimseler ve her yönü ile düşünülmüş bir tuzak hazırlamışlar.

Gelen Zarfın Üzeri

Bu zarfın üzerinde ne gibi hileler yapıldığını resimde oklarla işaret ettim. Özetlemek gerekirse, öncelikli olarak Google Haritalar için gelen ve adres doğrulama pini içeren mektuplar genellikle Paris veya Dublin’den gelir. Zarfın sol üst kısmında kullanılan karekod, tamamen uydurma olup Türkçe bir teknoloji sitesine yönlendirme yapmaktadır.

Google Haritalara ait işlemlerde kullanılan marka Google Business değil, Google My Business‘tir. (Google Benim İşletmem)

Gelen pin yani kodun adı da “güncelleme pini” değildir, “doğrulama kodu” dur. Pin, Google Haritalarda genellikle, yerel işletmenin harita üzerindeki konumunu ifade eden bir nokta anlamında kullanılır.

Zarfın içinden çıkan sahte belge:

Bu belge de evlere şenlik ! Öncelikle, Google asla “Google Partner” ünvanı ile bir belge tanzim etmez. Google sertifikalı ajanslar Google Partner olarak adlandırılır ve bu firmalar asla Google’ı temsil etmezler, ettikleri yönünde bir imada da bulunamazlar. Mektubun içinde bulunan sözde pin, bir numaratör aracılığı ile basılmıştır. Google adres doğrulama kodunun yazı stili bundan çok farklıdır.

Burada en önemli kısım, kullanılan mail adresi. Adres; [email protected] Bir kere, Google asla böyle bir e-posta adresi veya web sitesi uzantısı kullanmaz. Google’a ait ürünler ve bunlarla ilişkili web adresleri genellikle google.com uzantısı ile biter. Bu uyanıkların satın alıp kullandığı adres, http://googleisletmem.com tıklandığı zaman url yönlendirme işlemi ile gerçekten Google’a ait bir adres olan https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ sitesi açılıyor. Tabi, burada amaç, her ne olursa olsun kuşkulanan ve fakat domain yönlendirmenin mümkün olabileceğinden habersiz kişileri iyice ikna etmek. Halbu ki, her türlü domain, istediğiniz bir web adresine kolayca yönlendirilebilir.

Bu dolandırıcılar, bu domaini bu adrese yönlendirmiş fakat mail için bir sunucu kullanarak otomatik yanıt özelliğini aktif etmişler. Sizden, mektubun içinde çıkan ve hiç bir anlam ifade etmeyen bu kodu, kendi mail adreslerine göndermenizi istiyorlar. Gönderdiğiniz zaman gelen cevap az aşağıda.

Gerçek bir kargo firmasının adını kullanıyorlar:

Kargo firması gerçek bir kargo firması. Almanya merkezli bir firma fakat Türkiye’de şubeleri yok ! Alınan ücrete mukabil herhangi bir belge verilmiyor. Bu kadar başarılı bir dolandırıcılık planına aslında sahte bir ödeme belgesi de eklenebilirdi. Zannımca, yakalandıklarında, mevcut suçlarına bir de sahte ödeme belgesi tanzim etmek suçunun eklenmesini istememişler.

Yine ek bir bilgi olarak söylemeliyiz ki, gerçekten Google’dan gelen ve doğrulama kodu içeren mektuplar karşılığından hiç bir ücret talep edilmez.

Yazışma yapacak olursanız gelen mail örneği:

Mektubun içinde belirtilen mail adresine hiç bir anlam ifade etmeyen bu kodu gönderdiğinizde, yukarıdaki şekilde, tamamen uydurma ve otomatik bir cevap geliyor.

Değerli dostlar, şu anda Antalya’da bildiğimiz iki müşterimiz bu şekilde dolandırılmış durumda. Diğerleri henüz bize ulaşmadıkları için toplam mağdur sayısı hakkında fikir yürütmek çok zor. Ancak, saha taraması yöntemi ile, önceden belirledikleri ve Google haritalarda mevcut firmalar seçilerek ciddi bir faaliyet yürütüldüğü ortada. Her gün, tek bir şehirde yüzlerce firma bu şekilde gezilerek, kargo ücreti adı altında toplanan paraların miktarını siz tahmin edin.

Peşine düşülmeyecek bir para miktarı ile yapılan bu dolandırıcılık faaliyeti umarım bu şahısların yanına kalmaz.

Burada asıl düşündürücü olan husus; her iki müşterimin de, hiç endişe etmeksizin zarfın içinden çıkan uyduruk kodu, belirtilen mail adresine göndermeleridir. Bu şahısların, ikinci bir hamlelerinin olacağından fevkalade kuşkulanıyorum. Yarın insanlardan daha farklı bilgiler isteyebilir ve elde ettikleri bilgiler üzerinden başka hamleler yapabilirler.

Lütfen, azami dikkat ediniz.

Ali Aksoy, 03.11.2019


Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy