Google’dan mektup geldi diyerek dolandırıyorlar !

Bu güne kadar ajans olarak bine yakın müşterimizin Google Haritalar yerel işletme adres doğrulaması çalışmasını yaptık. Gün geçmiyor ki, Google adını kullanarak yeni bir dolandırıcılık türü icat edilmemiş olsun.

En yaygın yöntem, 0800 lü bir hattan aranıp, Google’da bulunan bilgileriniz silinecek, bu gün son gün denilerek insanlardan 180 – 200 TL. arası para istemek ve bu para transferini de sms ödemesi ile yapmak şeklinde idi. Bir çok müşterimiz, Google’daki bilgilerimiz silinmesin diye bu tuzağa düştüler.

Biz de bununla ilgili bilgilendirici bir video yapmıştık.

Sizi Google’dan arıyoruz, bilgilerinizi sileceğiz diyen dolandırıcılara dikkat !

Şimdi ise, daha değişik bir yöntem kullanılarak Antalya’da ve başka şehirlerde geziyorlar.

Yöntem şöyle işliyor: Kargo personeli kıyafetli bir şahıs işletmeye geliyor. Üzerinde Google logoları bulunan ve Google tarafından işletmelere adres doğrulama kodu için gönderilen mektubun bir taklidinden ibaret bir mektup, işletme yetkililerine bırakılarak, kargo ücreti olarak 12,75 TL. civarında bir para isteniyor. Google logosunu gören veya daha önce buna benzer bir mektup almış olan esnaf düşünmeden mektubu teslim alıyor ve parayı ödüyor. Kargocu taklidi yapan dolandırıcı, aldığı para karşılığında herhangi bir makbuz vermeden olay yerini terk ediyor.

İşlem özetle bu. Dolandırdıkları meblağ, 12,75 TL. Bu rakamı küçümsemeyin. Bir günde yüzlerce işletme bu şekilde taranarak geziliyor. Toplanan parayı siz hesap edin.

Bu dolandırıcılığı yapan şebeke gerçekten Google’a ait doğrulama kodu gönderme süreci hakkında bilgi sahibi kimseler ve her yönü ile düşünülmüş bir tuzak hazırlamışlar.

Yazı devam ediyor…