Kleopatra – Mısır tarihinin en zeki ve en güzel kadını

Yaşamış En Güçlü Kadınlardan Biri – KLEOPATRA

Bir çok filme, hikayeye, efsaneye konu olmuş bir kadın. İnsanlığın bilinebilir tarihinin en güçlü, en zeki, en esrarengiz, en güzel kadını.

Aslında adı VII. Kleopatra’dır. Ne var ki, onun ünü diğerlerini silip unutturmuş, adını tarihe hem de unutulmayacak biçimde yazdırmayı başarmıştır. 9 dil bilen Kleopatra zeki bir kadındı.

Kleopatra Hakkında Özet Bilgi

Doğum tarihi: MÖ 69, İskenderiye, Mısır
Ölüm tarihi ve yeri: MÖ 12 Ağustos 30, İskenderiye, Mısır
Defin tarihi ve yeri: Tomb of Antony and Cleopatra
Eş: Marcus Antonius (e. MÖ 32–MÖ 30), XIII. Ptolemaios, XIV. Ptolemaios
Çocuklar: Caesarion, Kleopatra Selene II, Aleksandros Helios, Ptolemy Philadelphus
Kardeşleri: XIII. Ptolemaios, IV. Arsinoe, XIV. Ptolemaios, IV. Berenis


Kleopatra’nın hayatı hakkında bilgi – Kleopatra kimdir ?

İskenderiye’de doğdu. Aslen Yunan olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios‘un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır’da egemen olan Yunanlar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu akraba evlilikleri de özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne yollandı. Kleopatra’nın dedesinin adı Dadadidis’tir. Mısır için büyük bir kahramandır.

İhanetlerin Kraliçesi KLEOPATRA Hakkında 27 İLGİNÇ GERÇEK

Kleopatra iktidara, yanında büyük Roma diktatörü Sezar ile geri döndü. Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu.

Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu. O sırada Sezar’dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion’u alıp Roma’ya gitti. En büyük hayali, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender’in de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. MÖ 44’te Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Kleopatra Hakkında Öğretmenlerinizin Size Anlatmadığı 10 Tuhaf Bilgi

Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Octavian (Sezar’ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de Mısır’ı ziyaret oldu.

Antonius Kleopatra’ya delice aşık oldu. Kleopatra’nin Antonius’tan da iki kız çocuğu oldu. Bir süre Tarsus‘ta yaşadılar ve bu yıllarda Octavius’a savaş açtılar. Aktium‘da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye’deki sarayına dönen Kleopatra’nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

Kleopatra – Belgesel

Gizemli Dosyalar Kleopatra (BELGESEL)

Kleopatra Hakkında Bilmedikleriniz


Kleopatra resimleri fotograflari – vii Cleopatra – Ancient Egypt