Kuşların Kanatları Nasıl Evrimleşmiştir


Evrimde uçma ve süzülme yeteneği nasıl evrimleşti ? Kuşlar hangi canlılardan evrimleşmiştir ? Evrimde kanatlar nasıl ortaya çıkmıştır. Evrimsel olarak uçamayan ama kanatları olan kuşların açıklaması nedir ? Kanat ve tüylerin evrimi.

Hayvanlarda uçuş, “gerçek (güçlü) uçuş” ve “süzülme” olarak ikiye ayrılır. Gerçek uçucu canlılar kuşlar, böcekler ve yarasalardır. Sıcakkanlı hayvanlarda uçmanın gerçekleşmesi için ön ayakların kanatlara dönüşmesi, kemiklerin hafiflemesi ve kaynaması, gövdenin kısalması, kalbin ve toraks kaslarının genişlemesi ile görmenin gelişmesi gibi evrimsel basamaklar gerçekleşmiştir. Böceklerde de benzer modifikasyonlar, farklı evrimsel güzergahları izleyerek gerçekleşmiştir. Uçmanın canlılara sağladığı evrimsel avantajlar oldukça fazladır. Bu nedenle uçucu kuşlar, böcekler ve yarasalar en başarılı türler arasında sayılırlar.

Hayvanlarda süzülme, “yerçekimsel süzülme” ve “soaring” olarak ikiye ayrılır. Yerçekimsel süzülme, canlının belirli bir hedefe ilerleyerek ve vücudunun bir kısmını paraşüt gibi kullanarak düşüşünü yavaşlatmasıdır. Süzülen canlılar, ufkî hareket kontrolünü sağlamak için rüzgardan yararlanırlar.

Süzülmeye katkı sağlayan adaptasyonlar arasında kanada benzer organlar (örneğin, bazı balıklarda finler), parmak arası zarlar (örneğin, Rhacophorus gibi bazı kurbağa ve kertenkeleler); şişebilen, kaburga destekli yelkovanlar (örneğin, Draco türü gibi bazı kertenkele ve yılanlar) ile ön ve arka bacakları birleştiren zarlar (örneğin bazı keseliler, colugo, sciurid ve anomalurid uçan sincaplar) sayılabilir.

Soaring, vücutta herhangi bir güç kaynağı olmadan uzun süreli uçmadır. Soaring özellikle kondor ve albatros gibi iri kuşlar tarafından kullanılır. Kral kelebeği gibi bazı böcekler de soaring kabiliyetine sahiptir. Bu canlılar havada uzun süre kalabilmek için, yukarı doğru hareket eden termal hava kolonlarını kullanırlar.

Kuşların ve böceklerin uçmasının evrimi ile ilgili daha fazla bilgi için bakınız:

https://evrimagaci.org/yakinsak-evrim-nedir-hayvanlarda-ucma-yetisi-nasil-evrimlesti-158

KUŞ KANATLARI FOTOĞRAF