S-400 Savunma sistemi ne işe yarar ? Türkiye neden S-400 almak zorunda ?

İsmail Hakkı Pekin, S-400’ün teknik özelliklerini tek tek anlattı

YouTube player

Uzun zamandır Türkiye ile ABD arasında gerilime sebep olan S-400 hava savunma sisteminin ne işe yaradığı ve Türkiye’nin neden böyle bir hava savunma sistemi almak zorunda olduğu bu videoda detayları ile anlatılıyor. Bu izahlara göre, Türkiye’nin şu anda sipariş ettiği S-400 füze miktarı Türkiye topraklarının hava saldırılarına karşı korunması için yetersiz kalıyor. Yani Türkiye, hem daha fazla sayıda S-400 bataryası ve füzesi almak zorunda hem de farklı ülkelerden alacağı en az iki hava savunma sistemi ile çeşitlendirme yapmalı.

Ayrıca açıklamaya göre, yüksek irtifa hava ve uzun menzil hava savunma sistemi olan S-400 ile birlikte alçak irtifa hava savunma sistemi de satın alınarak hava savunma sistemi geçit vermeyecek hale getirilmeli. Yine açıklamaya göre, S 400 gibi hava savunma sistemlerinin en önemli stratejik katkısı, Türk Ordusu ve stratejik bileşenlerinin ilk saldırıdan en az oranda etkilenip karşı saldırı için mukabele gücünü koruması. Yani düşman bir devlet Türkiye topraklarına füze veya havadan karaya uzun menzilli füze atış olanağı olan uçaklarla saldırırsa, bu savunma sistemleri ilk saldırının yıkıcı etkilerini bertaraf ederek Türk Ordusuna karşı saldırı yapma imkanı verecek. Bu nedenle, S-400 ve türevi hava savunma sistemleri Türkiye için fevkalade stratejik öneme sahip.

ABD’nin önceden beri Ortadoğu topraklarında sürdürdüğü bölücü ve düşmanca tavır, Yunanistan gibi ülkelere verdiği silahlar ve cesaret, bir kısım NATO ülkelerinin Türkiye’ye karşı hasmane tutumu Türkiye’nin bu savunma sistemine olan ihtiyacını daha açık olarak ortaya koyuyor. Askeri uzmanlar, Eğer ABD veya diğer NATO ülkeleri bir sebeple doğrudan veya dolaylı olarak Türkiye’ye saldırmayı düşünmüyorlar ise niçin Türkiye’nin S-400 almasından rahatsız oluyorlar ? Türkiye’nin S-400 alması bu devletlerin hangi planlarını işlemez veya riskli hale getiriyor ? sorusunu soruyor.