WEBB Uzay Teleskobu Nedir, Neden Gönderildi, Nasıl Çalışacak ?

WEBB Uzay Teleskobu neden çok önemli?

YouTube player

WEBB Uzay Teleskobu Nedir ? WEBB Uzay Teleskobu Neden Gönderildi ? WEBB Uzay Teleskobu Nasıl Çalışacak ? WEBB Uzay Teleskobu Çalışmaya Ne Zaman Başlayacak ? WEBB Uzay Teleskobunun Farklı Yönleri Nelerdir ? WEBB Uzay Teleskobunu Hangi Ülke Yaptı ? WEBB Uzay Teleskobunun Bilimsel Önemi Nedir ?

Barış Özcan bu videosunda WEBB Uzay Teleskobu hakkında çok önemli bilgiler veriyor. WEBB Uzay Teleskobunun yapım aşaması, planlanması, katılımcı ülkeler, farklı özellikleri, çalışma prensipleri, planlı görevler, yerleşeceği yörünge, içerdiği katmanlar, makineler, fırlatılışı, çalışma hazırlıkları, yörüngeye yerleşme süresi, tamamen faaliyete hazır hale gelmesi için yapılacak işlemler, tüm bunlar için planlanan süre, işlerin beklenildiği gibi gitmemesi durumunda planlanan çözüm önerileri ve nihayet bilim dünyası için WEBB Uzay Teleskobu’nun anlam ve önemi hakkındaki bilgiler bu videoda…

WEBB Uzay Teleskobunun Fırlatılışına ait canlı yayın görüntülerine haberin ilerleyen sayfalarından ulaşabilirsiniz.

James Webb Uzay Teleskopu

James Webb Uzay Teleskobu (İngilizce: James Webb Space Telescope, kısaltmasıyla JWST), eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopudur.

Adını 2002’de NASA’nın Apollo programından sorumlu müdürü olan James E. Webb’ten alan JWST, 6.5 metre genişliğinde altın kaplama bir aynayla donatılan kızılaltı bir teleskoptur. Bu ayna, 13.5 milyar ışık yılı uzağı, yani evrenin ilk yıldızlarının oluştuğu zamanı görmesini olanaklı kılacaktır.

JWST, NASA’nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir projedir. Kızılötesi ışığı gözlemlemek için ayarlanmış olan 6,5 metrelik bu teleskop, Dünya’dan neredeyse 1,5 milyon kilometre uzaklıkta yörüngeye yerleştirilecektir. Bu uzaklık, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın dört katı kadardır.

Fotoğraf & Video galerisi devam ediyor…