Robot köpeğin marifetleri – Olmaz denen şeyler bir bir oluyor

YouTube player

Boston Dynamics firmasının ürettiği robotlar çoktandır yapay zeka, süper robot ve singularity kavramları çerçevesinde tartışılıyor.

Bir çok robot çeşidi üzerinde çalışan ve çok başarılı sonuçlar elde eden firmanın ABD savunma sanayi için tasarımlar yaptığı ve bir zamanlar ortakları arasında Google firmasının da bulunduğu biliniyor.

Google açısından insanları öldürmek için kullanılcak silahları üreten bir firmaya ortaklık algısı, insanlığa sunulan sahte Google imajı ile uyuşmadığından olsa gerek ki Google bu firma ile olan ortaklığını -en azından görünürde- sona erdirdi.

Netflix’de yayınlanan Black Mirror dizisinin bir bölümünde bu robot köpeğin canavar bir ölum makinası haline getirildiğinde neler yapabileceği bir bilim kurgu senaryosu olarak ayrıntılı bir şekilde ele alınınca, o bölümü izleyenler açısından hiç de sevimli durmayan bu köpeğin ticari anlamda Boston Dynamics için bir faydası olup olmayacağını zaman gösterecek.

Bu arada, Boston Dynamics firması bu robot fino ile İstanbul’da da çekim yapmış ve bu video yerli bir firma tarafından Youtube reklamı olarak sunulmaya başladı.

İşte MESS Teknoloji merkezi tarafından yayına sunulan o video:

YouTube player

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu merkezi ziyaret etti:

YouTube player

MESS Teknoloji Youtube Kanalı:

İşin asıl merkezinde olan Boston Dynamics firmasının Youtube kanalını daha önce yayınlamıştik. Kanalın dinamik içeriğinin haberle bağlantıli olarak takip edilebilmesi için buraya da ekleyelim:

Bakalım, Boston Dynamics firması ilerleyen süreçte karşımıza hangi teknolojik yeniliklerle çıkacak.

Ali Aksoy – 20 Eylül 2020