Antalya Kaş Gezilecek Yerleri


KAŞ İLÇESİ

Kaş’ın etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe yeri vardır. Bunlar irili ufaklı antik yerleşimlerdir. Örneğin Tüse Köyü’nün yakınındaki alçak bir tepe üzerinde Tysse adında küçük bir yerleşim bulunur.

**


Cennet Koyları ile Kaş, Antalya – Havadan Bak Drone | Travel Turkey

**


Yüzölçümü 2.231 km²’dir. Batıda Eşen Çayı ile Muğla’nın Seydikemer ilçesinden ayrılır. Doğuda Demre kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşudur. Akdeniz’de tam karşısında, 2.100 m mesafede Yunanistan’a bağlı Meis Adası bulunur. Antalya il merkezine 189 km mesafede yer alan Kaş’ın sahil uzunluğu 70 km civarındadır.

**


Türkiye’nin En Güzel Yeri : Kaş Nasıl Bir Yer, Gezilecek Yerler ??? Hepsi Bu Videoda | Kaş

**


Kaş’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Deniz seviyesinden 700 m. yüksekliğe kadar Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yüksek kesimler ise karasal iklim etkisindedir. Kaş Kasabası yazın Akdeniz sahillerimizin gündüzleri en serin yeridir.

**


ANTALYA KAŞ’TA YAŞAM (LIFE IN ANTALYA KAS )

**


Ayrıca yazın nem oranı açısından Akdeniz kıyı şeridinin en düşük değerlerine sahiptir. Kışın ise hava sıcaklığının sahilde 0’ın altına hiç düşmediği Türkiye’deki tek merkezdir.

Kaş özellikle dalgıç turizmi bakımında ülkemizin önde gelen merkezlerinden biridir.

**


KAŞ’TA NELER YAPILIR? // En İyi Kaş Restoranları, Aktiviteler, Ev Turu

**


Meis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş’ta tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeli vardır. Bir dil gibi denize uzanan Çukurbağ Yarımadası üzerinde yakın zamanda yapılan oteller bulunur. Kaş’ın içinde Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı’nda, Hidayet’in koyu’nda denize girmek mümkündür. Ayrıca kayıkla Limanağzı plajı’na gidilebilir.

**


Kaş Vlog : Kaş Gezilecek Yerler

**


Kaş’ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Kaş’a 18 km. uzaklıktaki Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası en ünlü olanlardır.

Kaş’ta artan turizm faaliyetleriyle birlikte, trekking, dağcılık, rafting gibi doğa sporları da gelişmektedir. Gömbe’deki Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi turist çeken doğa alanlarındandır. Akdağ’ın dibinde bulunan 1220 rakımlı bir yayla kasabası olan Gömbe Kaş’tan 65 km uzaklıktadır. 3015 m. yüksekliğindeki Akdağ ise Batı Toroslar’da Kızlar Sivrisi’nden sonra en yüksek zirvesidir.

**


Kaş Belediyesi Tanıtım Filmi

**


Gömbe’de Komba antik kenti ve buradan 13 km. uzaklıkta Nisa antik kenti vardır. Ayrıca Kaş içinde Kandyba antik kenti vardır. Kaş’a 12 km uzaklıkta Phellos antik kenti bulunur.

Turistik açıdan önemli olan Kekova’daki batık şehre Kaş’tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız’a gidilip kayıkla da gezilebilir.

**


KAŞ – ANTALYA TURKEY walking tour

**


İlçede dalış ve yamaç paraşütü başta gelen sporlar arasındadır. Türkiye’nin en iyi dalış bölgesi olarak kabul edilir. 18 dalış merkezi ile Türkiye’de en çok dalış merkezi bulunan tatil yöresidir.

Sualtı doğal ve tarihi değerleri açısından Türkiye’de önemli bir noktadır. Bu nedenle bölgede sualtı ekolojisi, mağara bilimi ve arkeoloji araştırmaları 2003 yılından beri yapılmaktadır.

**


22 SAATTE KAŞ/KALKAN GEZMEK?

**


Sualtı arkeolojisi konusundaki önemli bir girişim Ekim 2006 yılında Hidayet Koyu’nda yapılan Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesidir.

**


Antalya – Kaş Tanıtım Filmi

**


Kaş Yol Tarifi:

Kaş
Andifli, 07580 Kaş/Antalya
https://maps.app.goo.gl/CDwwTvqUMpg7dAaL8

**


KAŞ KALKAN YOL TARİFİ

Kalkan
07580 Kaş/Antalya

https://maps.app.goo.gl/WLEhTiRoNpvX4MP59

**


KAŞ KEKOVA YOL TARİFİ

Kekova Yat Limanı
Antalya

https://maps.app.goo.gl/nNdNUA4Ua8GrLNo86

**


ÇUKURBAĞ YARIMADASI YOL TARİFİ

Çukurbağ Yarımadası
Andifli, 07580 Kaş/Antalya

https://maps.app.goo.gl/W5FyYi858xWjLNTz8

**


KAŞ KALKAN İSLAMLAR KÖYÜ YOL TARİFİ

İslamlar Köyü Yolu
Kaş/Antalya

https://maps.app.goo.gl/Sn6qzQY3UmAWnXV8A

**


KAPUTAŞ PLAJI YOL TARİFİ

Kaputaş Plajı / Mavi Mağara
Kalkan, 07580 Kemer/Kaş/Antalya

https://maps.app.goo.gl/LKHvTUuzw3gTAD5G7

**


KAŞ SAKLIKENT YOL TARİFİ

Saklıkent Milli Parkı
kayadibi mah. saklıkent sokak no 26 Saklıkent milli parkı, 48850 Seydikemer/Muğla

(0252) 659 01 01

https://maps.app.goo.gl/6omB2svVSKCW5gLAA

**


ANTALYA KAŞ FOTOĞRAFLARI

Akdeniz Sahilleri Turu