Apollon Tapınağı Side Manavgat Antalya


Side Apollon Tapınağı

SİDE APOLLON TAPINAĞI YOL TARİFİ

Roma Barışı olarak bilinen dönemde inşa edilen iki tapınaktan biri Side Apollon Tapınağı’dır. Bu tapınak adını; ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak hafızalarımıza kazınmış, Side kentinin baş tanrılarından olan Apollon’dan alır. Tapınak üzerinde Korint başlıklı sütunlar bulunmaktadır.Side Antik Kenti’nin sırları neler? | Geçmişin İzindeBizans bazilikasının tam ortasında kalan Apollon Tapınağı’nın bir kısmı bazilika yapımında kullanılmak için sökülür.Roma düzeninde ve peripteros planına uygun biçimde yapılandırılan bu tapınağın büyük sütunlarından bazıları restore edilip yerlerine konmuştur. M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır. Müze tadilat nedeniyle kısmen kapalıdır.SİDE ANTİK KENTİ APOLLON TAPINAĞI ANTALYA MANAVGAT | #APOLLONTAPINAĞI #SİDEANTİKKENTİ #SİDE #ANTALYAApollon Tapınağı, Pax Romana döneminde, Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz kıyısında, antik Karya kasabası Side’de MS 150 civarında inşa edilmiş ve Yunan ve Roma müzik, uyum ve ışık tanrısı Apollon’a adanmış bir Roma tapınağıdır. Apollon Tapınağı, Roma imparatoru Antoninus Pius zamanına kadar uzanır.Side Antik Kenti Apollon Tapınağı Antik Tiyatro ve Side Limanı Havadan ÇekimiAPOLLON TAPINAĞI HAKKINDA SORULAR VE CEVAPLAR

– Apollon Tapınağı nerelerde var?

Apollon Tapınağı, Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan ve Zeus ile Leto’nun oğlu Apollon adına yapılmış bir tapınaktır.Antalya side apollon tapınagı– Apollon Tapınağı’nın girişinde ne yazıyor?

Gnothi seauton” yani “Kendini bil” (Yunanca: γνῶθι σεαυτόν) bir Antik Yunan vecizesidir. Delphi’deki Apollon Tapınağı’nın girişinde altın harflerle yazılıydı.Apollon Tapınağı & Antik Kent / Side’ yi Geziyoruz– Apollon Tapınağı hangi dönem?

Günümüzde görülen fakat hiçbir zaman bitirilemeyen yapının inşası M.Ö. 4.53. yüzyılda başlamışur. M.Ö, 6. yüzyıla ait öncü tapınak o dönemde çok ün kazanmış. M.Ö, 5. yüzyılın başlarında Persler tarafından tahrip edilmiştir.Side antik kent/ Sidede gezilecek yerler/ Side Apollon Tapınağı/ Antalaya Side– Apollon Tapınağı nerede ?

Didyma (/ˈdɪdᵻmə/; Grekçe: Δίδυμα), İyonya sahili üzerinde yer alan bir Antik Yunan kutsal alanıdır. Bu yer Apollo tapınağını içermektedir. Yunancada Didyma “ikiz” anlamına gelmektedir fakat Didyma’da ikiz arayan Yunanlar ismin Karya kökenini göz ardı ederler.Temple of Apollo, Turkey, Side, Manavgat, Antalya– Apollon Tapınağı müze kart geçerli mi?

Didim Apollon Tapınağı’na girişlerde Müze Kart geçerlidir. Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilirler.Side | Antik Liman Kenti | Apollon Tapınağı– Side Apollon Tapınağı kaç yıllık?

M.S 150 yıllarına dayanan tarihiyle Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır.APOLLON TAPINAĞI / SİDE / ANTALYA– Gnothi Seauton kimin sözü?

Var mıdır kendini bilmekten daha önemli bir nitelik? Delfi’deki Apollon Tapınağı’nın üzerinde yazar Khilon’un ölümsüz sözleri ‘GNOTHI SEAUTON:’KENDİNİ BİL. Kendini bilmek neden önemli? Sınırlarını bilen insan neler yapıp yapamayacağını bilir.

– Apollon tanrısı kimdir?

Apollon (Yunanca: Απόλλων, Latince: Apollo), mitolojide müziğin, sanatların, Güneş’in, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrıdır.

– Apollon kız mı erkek mi?

Aynı zamanda sağlık tanrısı Asklepios’un babası idi. Apollon ölümsüz gençliğin ve erkek güzelliğinin de tanrısıdır. Tanrıların en güzeli olarak bilinir ve bu kimliğiyle bir çok eserde genç, güzel, mavi gözlü ve sakalsız olarak betimlenir.

APOLLON TAPINAĞI & APOLLON TEMPLE PHOTOS

Yorum Yapın

Your email address will not be published.