Kuantum Bilgisayarı Nedir, Nasıl Çalışır ?

Teknoloji insanlığa yeni ufuklar açarken, insanlık hayal gücü ve arzularının tetiklemesi ile hep daha iyisini istiyor. İnsanlığın talep ve beklentileri öyle bir noktaya geldi ki, cep telefonlarımızın içine bile sığdırılabilen klasik işlemciler yetmemeye, atom üstü evrenin kuralları çözüm bulamamaya başladı. İşlemci parçacıklarındaki fiziksel küçülme neredeyse nano ölçekteki sınırlara dayandı.

Artık atom altı dünyasının kurallarına göre çalışan kuantum bilgisayarı var. Mevcut çalışmalar kuantum bilgisayarını henüz kişisel kullanıma sokamadı. Ama yakın zamanda bunun başarılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Karmaşık ve yüksek işlem gücü gerektiren görevler, belirli merkezlerdeki kuantum bilgisayarı istasyonları ile çözülebilir. Sunucu sistemlerinde olduğu gibi paylaşımlı bir kullanım yöntemi kuantum bilgisayarlarını umduğumuzdan daha kısa bir zamanda hayatımıza sokabilir.

KUANTUM BİLGİSAYARI NEDİR?

Kuantum bilgisayarı veri üzerinde işlem yapmak için bindirme ve dolaşma gibi kuantum-mekanik fenomenin doğrudan kullanımını sağlayan teorik hesaplama sistemlerini kullanan bilgisayarlardır.

**Kuantum Bilgisayarlar

YouTube player

**Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşan hafıza yapısına sahiptir. Her bit 1 veya 0 değerini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içerir. Tek bir qubit 1, 0 veya bu ikisi arasındaki (kuantum çakışması) bir değeri alabilir. Bir kübit (qubit) çifti 4 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde, üç kübit (qubit) ise 8 kuantum çakışması durumunun herhangi birinde olabilir. Genel olarak {\displaystyle n}{\displaystyle n} kübit sahibi bir kuantum bilgisayarı aynı anda {\displaystyle 2^{n}}{\displaystyle 2^{n}} çakışmanın herhangi birinde olabilir. (Normal bilgisayarlar {\displaystyle 2^{n}}{\displaystyle 2^{n}} durumun sadece birinde olurken, bir kuantum bilgisayarı bu durumların hepsinde ya da bir kısmında bulunabilir.) Kuantum bilgisayarları kübitleri (qubit) belirli kuantum mantık kapıları ile düzenleyebilir. Uygulanan bu kapı serilerine kuantum algoritması adı verilir.

**Konu devam ediyor… Aşağıdaki linkten takip edin.