Yanıtla: Kuru fasulye tarifi – En güzel kuru fasulye tarifleri

#193151
ajansmedialine
Anahtar yönetici

Düdüklüde Sucuklu Kuru Fasulye Tarifi

Her gün pişirdiğimiz mutlu eden tariflerden biri Sucuklu Kuru Fasulye tarifim var… Klasik tencerede 1-1,5 saatte zor pişecek olan kuru fasulye düdüklü tencerede yarım saatte lokum gibi oluyor. Tarif ise klasik bir kuru fasulye tadından daha fazlasını yaratabilmek için Refikaca numaralar ile dolu…

Malzemeler

500 gr kuru fasulye
2 adet kuru soğan
2/3 kangal, 250 gr sucuk
5 diş sarımsak
5 adet köy biberi
1 parça ilikli kemik
2 su bardağı domates suyu
1/2 su bardağı su
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı

2/3 kangal yaklaşık 250 gr sucuğu serçe parmağı kalınlığında dilimleyip 4’e bölün. Sucukları büyük bir düdüklü tencerede 2-3 dakika kavurun. Yağını bırakıp biraz kavrulunca sucukları tencereden alıp, o yağda öncelikle 1 parça ilikli kemiği ve tavla zarı boyutlarında doğradığınız 2 adet soğanı kavurmaya başlayın. Bu aşamada sucukları dışarı almanız çok önemli. 3 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. 5 diş sarımsağı havanda dövüp iyice ezin ve yemeğe ekleyin. Soğanlar ve sarımsak kavrulurken 5 adet köy biberini yaklaşık olarak sucuk parçaları boyutunda doğrayıp tencereye ekleyin. Biberleri de ekledikten sonra 2 su bardağı domates suyunu ekleyin. Domates suyu normal su yerine konulduğunda çok daha lezzetli bir yemek suyu olduğunu fasulye tanelerinin de bunu nefis bir şekilde emdiğini göreceksiniz.
500 gr kuru fasulyeyi sudan geçirip ekleyin. Eğer vaktiniz var ise önceden ıslayıp hem pişme süresinden kazanırsınız hem de ideal yumuşaklıkta yapmak kolaylaşacaktır.

Baharatları ekleyin, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz, fasulyenize harikalar katacaktır. Biraz da acı olsun isterseniz pul biber de ekleyebilirsiniz. Kenara ayırdığınız sucukları ve 1 çorba kaşığı tereyağını tencereye koyun.
Yarım su bardağı da sıcak suyu ekleyip düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Basınç ayarını 2 konumuna getirin ve yeşil disk görünene kadar yüksek ateşte pişirin. Yeşil disk görününce altını kısın ve 20 dakika daha pişirin. 20 dakikanın sonunda tencerenin altını kapatıp buharını alın. Mis gibi kuru fasulyeniz emrinize amade.