Google Makine Öğrenmesi Teknolojisi (AutoML) Nedir ?

Google uzun zamandır Google Cloud sunucuları üzerinden elinde bulunan yapay zeka olanaklarını müşterilerine kullandırıyordu. Bunların başında, Vision Api ve Dil Algılama temelli makine öğrenmesi modelleri bulunuyordu.

Şimdilerde ise Google bu ürünlerini bir adım öteye taşıdı ve işletmelerin ihtiyaçlarına göre eğitilip modellenebilir AutoML hizmetini satmaya başladı.

Konuya derinlemesine aşina olmayanlar için olayı bir örnekle açıklayalım:

Eğitimli K9 köpeklerini bilirsiniz. K9 başta olmak üzere pek çok köpek cinsi özellikle güvenlik güçleri ve desteğe ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanılıyor.

Google tarafından kullanılan eski modelde, Google kendi elinde olan belirli bir model için eğitilmiş makine öğrenmesi teknolojisini müşterilerine kullandırıyordu. Örneğimizden devam edersek; sizin kayıp bir kişiyi ormanda aramak için eğitimli bir köpeğe ihtiyacınız varsa, Google bu iş için eğitilmiş köpeği olay yerine getiriyor ve o köpek kullanılarak sorun çözülüyordu.

Yazı devam ediyor…

1 2 3 4 5 6 7

Erenler Deminde Şenlik Yolu Şiir Kitabı

Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy