12 Rakamının Akla Getirdiği Sorular: Neden bütün dinlerde 12 rakamı var ? – Ali Aksoy

Elbette kimileri; “Yahu ben 12 rakamını görünce ya da düşününce hiç bir soru aklıma gelmiyor” diyecektir. Bu soru ancak, dinler ve sembolizm veya bir diğer deyişle, dinlerdeki sembolizm üzerine düşünen insanların kafasına takılır.

O halde, bu soruları sormaya başlayalım:

Neden bir yılda 12 ay vardır ?

Neden, bir gün 12 şer saatlik iki zaman dilimine ayırılır ?

Neden bütün dinlerde 12 Tanrı, 12 oğul, 12 kardeş, 12 ova, 12 havari, 12 pınar, 12 imam gibi ısrarla 12 rakamına endekslenmiş bir sembolizm vardır ?

12 Rakamının gizemi nedir ?

12 rakamı geçmişte çeşitli şekillerde karşımıza çıkar. Bunlar üzerine araştırma yaptığımızda en yaygın kullanımını 12 hayvanlı takvim olan zodyak içinde görürüz. 12 bölmeli Zodyak takvimi aslında güneşin 12 takımyıldız içinden gökyüzünde süzülüşünü anlatır.

Takvimin olmadığı, yazının bilinmediği, insan kültürünün bugün bildiğimiz evrelerine ulaşmadığı çok eski zamanlarda insanlar mevsimleri takip etmek için, avcı toplayıcı düzenden tarım toplumuna geçiş aşamasında gökyüzüne bakıp Güneş’in hareketlerine göre ne yapacaklarına karar veriyorlardı. Konunun içeriğinden de anlaşılacağı gibi mesele sadece mevsimleri bilmek değil hayatta kalmak için zorunlu bir bilgi idi.

Yazı devam ediyor…