İÇECEK FUARI ANTALYA 2012

Fuarda, bin 500’ün üzerinde markanın tanıtımı yapılıyor. Türk firmalarının yanı sıra Rusya, Ukrayna, Bangladeş, Bulgaristan ve Belçika’dan Türk pazarına girmek isteyen üretici firmaların da ürünlerini tanıttığı fuara, 103 firma katıldı.

‘GIDA VE İÇECEK SANAYİ DIŞ TİCARETTE SÜREKLİ FAZLA VERİYOR’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Güray Parlak da yaptığı konuşmada, Türk gıda ve içecek sanayisinin 35 binin üzerinde işletmesi ve 350 binleri aşan çalışan sayısı ile önemli bir ekonomik değeri temsil ettiğini kaydetti. Sektörün uzun yıllardan beri dış ticarette sürekli fazla veren bir yapıda olduğunu belirten Parlak, “Diğer taraftan ülkemiz, konumu itibariyle yüksek bir ihracat potansiyeline sahipken dünya toplam gıda ticaretindeki payımız yalnızca yüzde 1’ler düzeyindedir.” dedi.

Parlak, gıda ve içecek sanayisinin rekabetçi yapısını etkileyen faktörler arasında küresel gelişmelerin önemli yer tutmakla birlikte, asıl etkenin iç dinamikler olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Yiyecek-içecek sektöründe, kayıt dışı üretimin engellenmesi, piyasa mekanizamalarının tam olarak çalışmasının sağlanması, modern tarım, gıda ve içecek üretiminin bütüncül bakış açısı ile belirlenmiş politikalara bağlı olarak yapılması gerekmektedir.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bedrullah Erçin ise kaçak içkinin Antalya’nın vizyonuna zarar verdiğine vurgu yaptı. Bu konuda sıkı bir denetim mekanizması oluşturduklarını ifade eden Erçin, “Geçen yıl kaçak içkiyle ilgili bin 198 denetim yaptık. Bu denetimlerde 24 bin şişeden fazla kaçak içki yakaladık. Kaçak içkinin önlenmesi için sektörün desteğine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

“İÇECEK FUARI ANTALYA” “Antalya Fuarlar 2012” “Antalya Fuarları” “Antalya Festivaller 2012” “Antalya Fuar” “İçecek Fuarı” “Antalya İçecek Fuarı” “Antalya Fuar Haberleri”

Youtube’da İzle !