Köpek Balığı – Köpek balıkları hakkında bilgi video açıklamasında


Köpek balığı (Selachimorpha), kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst takımdan biri olan Selachimorpha (diğeri, Batoidea) içinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adıdır.

Antalya’da Oltayla Yakalanan Dev Köpek Balığı

Camgözler

Camgözler, Squaliforme familyasının üyeleridir. Ama bir bakıma halk arasında Triakidae ve Hexanchiformes türleri de camgöz olarak bilinir.

Melek Köpekbalığı

Çok bilinmeyen bir türdür ve çoğunlukla resif tarzı yerlerde yaşar vatoza aşırı benzerliğinden dolayı vatozla karıştırılır ama köpek balığı hisleri ve vahşiliğinden ayırt edilir. Bilimsel adı Squatina’dır ve üst sınıfı Squatinidae’dır.

Köpek Balıklarında Beslenme

Beslenmelerine göre üç gruba ayrılırlar.

Serbest yüzen deniz canlılarıyla beslenenler: Hexanchub, Lamnidae, Alopias, Carcharhinidae, Squalidae, Somniosus

Tabanda yaşayan deniz canlılarıyla beslenenler: Heterodontida, Scyliorhinidae, Triakidae, Oxynotidae, Echinorhinidae, Pristiophoridae, Squatinoidei

Planktonla beslenenler: Dev köpek balığı (Cetorhinus maximus), balina köpekbalığı (Rhincodontidae)

Köpek Balıklarında Kan

Vatozlar gibi köpekbalıklarının kanında da diğer canlılara nazaran daha fazla üre bulunur (% 05 – 8). Bu oran Teleostei balıklarınkinden yaklaşık yüz misli daha fazladır.

Birim hacimdeki alyuvar sayısı Teleostei balıklarınkine göre yaklaşık 5-8 misli daha azdır. Bu eksiklik her alyuvarın yüzeyinin yaklaşık 5 defa daha büyütülmesi ile giderilmiştir.

Köpek Balıklarının Yaşam Alanları

Hem okyanusta hem de tatlı sularda bulunabilirler. Tropik sularda, kuzey denizlerinde ve Akdeniz’de çoğunlukla derinlerde rastlanırlar.

Boğa köpek balığı (Carcharhinus leucas), genellikle 2–3 m olan ama 4 m’yi de bulan tehlikeli bir köpek balığıdır. Balık, ahtapot, kalamar, yunus ve kaplan kum köpek balığı gibi hayvanlarla beslenir. İnsanlar için tehlikelidir.

Hawaii ve Zambezi’de saldırılar olmuştur. Tatlı sulara da girebilir ve timsahlarla dövüştüğü bilinir.

Apolet köpek balığı (Hemiscyllium ocellatum), Hemiscylliidae familyasından bir köpek balığı türü. Büyük Okyanus, Papua Yeni Gine, Avustralya’nın kuzeyi, Solomon Adaları, Malezya ve Sumatra (Endonezya) olmak üzere 1° Güney ve 26° Güney enlemlerinin arasında yaşar. Genellikle 50 m ve yakınlarındaki derinliklerde görülürler. Uzunlukları 1,07 m’den uzundur.

Apolet köpek balıkları ovipar olarak ürerler. Az oksijenli ortamda avlanmaya ve yaşamaya adapte olmuşlardır.

Büyük beyaz köpek balığı (Carcharodon carcharias), Lamnidae familyasından bir köpek balığı türü.

Boyu 6 (nadiren 7) metreye ağırlığı 1.7 tona kadar ulaşabilen bu köpek balığı, bütün dünyadaki ılıman sularda, dolayısı ile Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında bulunur. Bazı kaynaklarda, Karadeniz’de de bulunduğu belirtilir.

Büyük beyaz köpek balığının Akdeniz havzasındaki temel besinleri, orkinos balıklarıdır. Ancak orkinos balıklarının neslinin azalması sonucu yunuslar ile beslenmeye ağırlık verdikleri tahmin edilmektedir.

Balina, yunus, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları, foklar, penguenler, tuna balığı en favori yiyeceklerindendir. Avına alttan yaklaşarak öldürücü vuruşunu yaparken de avını ısırarak uzaklaşır.

Avının kan kaybından ölmesini bekledikten sonra avını yer. diğer köpek balıkları gibi çiğneme yeteneği yoktur avını parça parça kopartarak ya da tüm olarak yutar. Büyük beyaz köpek balığının yediği büyük bir av onu 1-2 ay idare edebilir.

Fırfırlı köpek balığı (Chlamydoselachus anguineus), asli köpek balıklarından biridir ve Chlamydoselachidae familyasının Hexanchiformes takımına aittir. Güney Afrika fırfırlı köpek balığı da yeni olduğu önerilen Güney Afrika canlısıdır.

Bu iki tür diğer hexanchiform köpek balıklarından farklıdır ve yakın bir zaman içinde bu iki fırfırlı köpek balığına kendi takımı olan Chlamydoselachiformes verilmesi önerilmiştir.

Bilinenleri türünün tükenmiş olduğuna inanılan diş fosillerinden bulunmuş, ancak 19’uncu yüzyılda Japonya sularında keşfedilmiştir.

Pars köpek balığı (Triakis semifasciata), Triakidae familyasından bir köpek balığı türü. Doğduklarında 20 – 23 cm civarındadırlar. Ortalama uzunlukları 120–150 cm’dir. Kaydedilmiş en büyük yetişkinin uzunluğu ise 71 inç, yani 180 cm kadardır.

Ağırlıkları ortalama 32 kg’dır. Kuzey Amerika’nın Büyük Okyanus’a kıyısı olan Oregon, Kaliforniya eyaletlerinde yaşar. Solucanlar, yumuşakçalar, kabuklular, ahtapotlar ana öğünlerini oluşturur.

Balina köpek balığı (Rhincodon typus), Rhincodontidae familyasından devasa büyüklükte, zararsız bir köpek balığı. Tüm denizlerde görülmekle birlikte başlıca yaşam alanı tropikalardır.

Gri veya kahverengi olan gövdesinde küçük noktalar ve beyaz-sarı ince, dikey çizgiler bulunur. Gövdesinin alt kısmı açık renklidir. Dişleri oldukça küçüktür. Ufak balıklar ve plankton ile beslenir.

Kaplan kum köpek balığı (Carcharias taurus), genelde boyu 1.8 ile 3.6 m arasında değişir. Ahtapot, yengeç gibi hayvanlarla beslenir çünkü yunus ve fok gibi hayvanları avlayacak düzeyde değildir.

Limon köpek balığı

Limon köpek balığı (Negaprion brevirostris), harharyasgiller (Carcharhinidae) familyasından bir köpek balığı türü. Uzunluğu 3 m kadardır. Kaydedilmiş en büyük birey 340 cm, 183 kg’dir. Vivipar ürerler.

(Vikipedi)Youtube’da İzle !