ReklamStore Gelirleri Nasıl ?

ReklamStore, web sitenize reklam ekleyerek, reklam gösterimleri ve reklam tıklamalarından para kazanabileceğiniz yerli bir reklam ağı.

Bünyesinde 50 civarı çalısanı bulunan ReklamStore uzun süredir faaliyet gösteriyor.

Reklam geliri ödemeleri hususunda herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Web siteleri gayet hızlı çalışan renkli bir arayüze sahip.

Dijital sahada mümkün mertebe yerli firmalarla çalışılması gerektiğini uzun zamandır vurguluyor ve dile getiriyorum. Bu anlamda ReklamStore’un önü açık.

ReklamStore’un daha başarılı noktalara gelmesi için şu hususlara daha çok ağırlık vermesi gerektiği kanaatindeyim.

1) Gösterime dayalı reklam gelirleri (eCPM) çok düşük. Benim denemelerimde 2019 Eylül ayında 0.03 TL. eCPM tespit ettim. Bu rakam rakiplerine göre çok çok düşük bir rakam.

2) Sitedeki tanıtımlarda, yayıncının minimum eCPM miktarını kontrol edebileceği iması var. Ama ben kontrol panelinde bu yönde bir ayar yeri bulamadım.

3) Faaliyet sonuçlarına hızlıca bakabileceğim pencerelerde biraz daha detaylı veriye ihtiyaç var. Mesela reklam birimlerinin performansı hakkında herhangi bir veri yok. Sadece toplam gösterim sayısı ve günlük gelir veriliyor.

4) Reklam birimi oluşturulduktan sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamıyor.

5) Yeni reklam birimi oluşturmak çok kolay. Fakat, oluşturulacak reklam birimi hakkında daha fazla açıklama olması kullanıcı deneyimi açısından daha faydalı olurdu. Muhtemelen, yeni kullanıcıların belirli bir deneyimden sonra kendilerine geleceği ön yargısı ile bu yapılmış ama ben bu ön yargıyı çok doğru bulmuyorum.

6) Site değerlendirme bölümünde daha once reddedilen sitelerin ne sebeple reddedildiği, ne yapılması gerektiği hakkında bilgi olmadığı gibi, üzerinde değişiklik yapılmış bir sitenin yeniden eklenme imkanı yok. Önceden reddedilmiş bir sitenin yeniden değerlendirilmesi için bir prosedür mutlaka olmalı.

Bu saydıklarımın dışında, doluluk oranının %100 olması, çok çeşitli reklam birimleri oluşturulabilmesi oldukça başarılı.

Yerli girişimlerin çoğalması ve güçlenmesi dileklerimle, ReklamStore’a başarılar diliyorum.

Ek 1: (11.10.2019) Yaptığım denemelerde, “kare” (300×250) şeklindeki reklam formatının diğerlerine göre (mesela, 728×90 ; 970×250 ; 300×600 boyutlarındaki reklamlara göre) daha iyi bir getiri performansı olduğunu tespit ettim. Şu anda ortalama olarak 0,08 TL. eCPM olduğunu gördüm.

Ek 2: (11.10.2019) Mobil ve masaüstü cihazlarda açılışta ve geçişte gösterilebilen “postitial” türü reklamları deniyorum. Sonuçlarını buraya yazacağım.

Ek 3: (27.10.2019) Postitial türü reklamların eCPM oranlarını verimli bulmadım.

Ali Aksoy