Yapay zekanın yok edemeyeceği meslekler – Yersen !

Yeni Çağ gazetesinin “Yapay zekanın yok edemeyeceği mesleklerbaşlıklı bir haberini görünce ilgi ile baktım. Yapay zeka için “şimdilik” çizdikleri sınır neresiymiş diye…

Habere girip baktım. Bir de ne göreyim ! Ortada haber yok. Sadece bir meslek listesi var. Önce şunu anladım ki, yapay zeka mesela eğer bahsi geçen meslek bir gazetecilik ise kolaylıkla gazetecilik yapabilir.

Yeniçağ gazetesi habere kaynak olarak NTV’yi göstermiş. Dedim belki kaynakta içenlere şifa verecek bir yudum su vardır. Gittim aynı haberi NTV sitesinde bulup açtım… Bir de ne göreyim !

Ortada haber yok !

Sadece bir meslek listesi var. Teknolojinin T’sinden anlamayan adamları gazeteci diye yandaş medyaya doldurursanız ya kopya çekecektir ya da “hadi bi de sen haber yap da görelim” dediğizde “Ama neden ben ya ! Of ya !” diyerek şikayet edecek ve ne kadar ıkınırsa ıkınsın ancak böyle bir haber (!) çıkarabilecektir.

Yapay zekanın hangi mesleği neden yapamayacağı hususunda hiç bir bilgi kırıntısına dahi yer verilmemiş bu aptal haberin akıllara zarar listesine bir bakalım. Hem bakalım, hem de bu haberi hazırlayan arkadaşa biraz teknoloji ve habercilik öğretelim.

Yanında, yönresinde, altında üstünde hiç bir açıklama olmayan uyduruk liste şu şekilde:

Yazı devam ediyor…