Satranç tarihinin en sinir bozucu oyunu (IVANCHUK – YUSUPOV 1991)

BU OYUNDA KENDİNİZİ KAYBEDECEKSİNİZ! (IVANCHUK – YUSUPOV 1991)

YouTube player

Satranç tarihinin en ilginç oyunlarından birini inceliyoruz. Ivanchuk – Yusupov 1991 oyunu

Son hamlesine kadar yürek hoplatan, filmlerde bile kendisine yer bulmuş muhteşem bir oyun.

Vasil İvançuk Kimdir ?

Vasil Mihayloviç İvançuk (Ukraynaca: Василь Михайлович Іванчук; d. 18 Mart 1969, Lviv), Ukraynalı satranç ustası.

Annesi fizik ve astronomi öğretmeni, babası da yüksek hakimdir. 7 yaşında satranca başladı. 19 yaşında “Büyükusta” (Grandmaster) unvanını aldı. Birçok uluslararası başarısı bulunmakta ve Ukrayna’nın en başarılı sporcularından birisi olarak spor literatürüne geçmiştir. Aralarında Türkçenin de olduğu 4 dil bilmektedir.

Ulaştığı en yüksek ELO puanı 2752 dir.(Temmuz 2005) Türkiye’yi çok sever ve sık sık ziyerete gelir. Bursa’ya özellikle hayranlığı vardır. Ayrıca Bursa’nın 1.lig kulüplerinden birinin de resmi sporcusudur. 2002 yılı Dünya Satranç Şampiyonası 2.si, 2004 yılı Avrupa Şampiyonu ve sayısız takım başarıları vardır. Kaynak: Vikipedi

Artur Yusupov Kimdir ?

Artur Mayakovich Yusupov (Rusça: Арту́р Маякович Юсу́пов; Almanca: Artur Majakowitsch Jussupow; 13 Şubat 1960 doğumlu) bir Alman satranç ustası ve bir satranç yazarıdır. 1990’ların başından beri Almanya’da yaşıyor.

Yusupov, altı yaşında satranç oynamayı öğrendi ve Moskova’daki Genç Öncüler Sarayı’nda eğitim gördü. 1977’de Dünya Gençler Şampiyonasını kazandı ve ardından otomatik olarak Uluslararası Usta unvanına, ardından 1980’de büyük ustalığa hak kazandı. Yusupov 1979’daki ilk SSCB Şampiyonasını (Efim Geller’in arkasında) ikinci sırada tamamladı. Önümüzdeki on yıldaki uluslararası turnuva sonuçları arasında Esbjerg 1980’de birincilik, birincilik Erivan 1982’de, birincilik Linares 1983’te dördüncülük, birincilik Tunis Interzonal 1985’te, birincilik Montpellier Adayları 1985’te ve Linares 1988’de üçüncülük vardı. 1986 Kanada Açık Satranç Şampiyonası’nı kazandı.

Bu zamana kadar Yusupov ayrıca Dünya Şampiyonası elemelerinin peşindeydi ve Adaylar Turnuvasında üç kez yarı finale yükseldi: 1986’da (Andrei Sokolov’a yenildi), 1989’da (Anatoly Karpov’a yenildi) ve 1992’de (Jan Timman’a yenildi).

1990’ların başında, bir gün Moskova’daki dairesine döndü ve hırsızlarla karşılaştı. Çıkan mücadele sırasında vurulur ve kurtulduğu için kendini şanslı sayar. Kısa bir süre sonra, evi olarak kalan Almanya’ya taşınmaya karar verdi.

Turnuvalarda başka başarılar da elde edildi; birincisi Hamburg 1991’de, birincisi Amsterdam 1994’te ve ikincisi Horgen 1994’te (bir kategori 18 turnuvası). Temmuz 1995’te kaydedilen 2680’lik en yüksek Elo derecesi ile yansıtıldığı gibi, en güçlü satrancı oynuyor olarak kabul edilebilirdi. 2002 Dünya Açık’ta birinciliği paylaşmaya devam etti ve Basel Rapid’de kazandı. 2005 ve Altenkirchen 2005’te Almanya Şampiyonu oldu.

1999’da Yusupov, Petroff Savunması üzerine bir kitap yayınladı. O zamanlar açılış konusunda önde gelen bir otoriteydi ve kitabı şimdiye kadarki en ansiklopedik ve kapsamlı tedavi olarak kabul edildi. Ayrıca, Kraliçe’nin Gambiti Reddedildi’nin Lasker Savunması konusunda tanınmış bir uzmandır ve yüz yıldan daha eski bir açılışa birçok yeni fikir getirmiştir.

“Amaçlılık” ve “zihin gücü”, Yusupov’u “rasyonel, konumsal bir tarza sahip bir oyuncu” olarak nitelendiren Yusupov’un özelliklerinden ikisi. Oyun sonunda yüksek teknik beceriye ve alışılmış açılış sistemleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip. En azından ilhama güveniyor, her hareketi çalışkan bir çalışmaya dayanıyor.”

Oyun kariyeri boyunca, Yusupov, dünyanın önde gelen satranç antrenörü olarak kabul edilen Uluslararası Usta Mark Dvoretsky tarafından koçluk ve akıl hocalığı yaptı. Yusupov, Dvoretsky’nin etkisinin onun en büyük zaferlerinin çoğunda etkili olduğunu özgürce kabul ediyor. Gelişen güçlü ittifak ve işbirliği, Dvoretsky-Yusupov Satranç Okulu’nu kurmalarına yol açtı. Okulun öğrencileri arasında güçlü büyük ustalar Peter Svidler, Sergei Movsesian ve Vadim Zvjaginsev bulunuyor. 2005 yılında Yusupov, FIDE Kıdemli Eğitmen unvanını aldı.

Yusupov ayrıca Dvoretsky’nin kitaplarına sık sık katkıda bulundu ve dünya şampiyonası kampanyaları sırasında hem Viswanathan Anand hem de Peter Leko’ya ikinci ve danışman oldu. Rus GM, Sergey Dolmatov’un bir arkadaşı ve eğitim ortağıdır. Dolmatov, Dvoretsky’nin bir başka koruyucusuydu ve Yusupov gibi, Gençler Dünya Şampiyonu oldu (1978’de). Kaynak: Vikipedi

Satranç Okulu kanalının yüklemeleri


Bir sonraki videoya geçmek için videonun oynatma çubuğunu en sona kaydırın veya videonun altındaki ▶ simgesine tıklayın