Ali Aksoy Kimdir ?

ALİ AKSOY KİMDİR?

1975 Antalya Doğumlu Ali Aksoy, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Şair, söz yazarı ve besteci olan Ali Aksoy; 1992 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi bünyesinde sanatçı olarak gorev almaya başlamış ve yurt genelinde binin üzerinde konsere iştirak etmiştir.

Sanatçı, besteci, şair ve akademisyen Metehan Temizel ile birlikte Grup Orhun‘u kurmuştur.

YouTube player

1999 Yılında Kar Tanesi albümümü çıkarmış, diğer albümlerini Grup Orhun bünyesinde çıkarmıştır. Bestelerini Grup Orhun bünyesinde okumaya devam etmektedir.

YouTube player

Besteleri bir çok sanatçı tarafından albüm ve konserlerde okunan Ali Aksoy, 1997 yılında Celaleddin Ada ile birlikte “Sisler İçinden” albümüne iştirak etmiş, ayrıca 1994 yılında Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Kızıl Elma 1” isimli albüme de beste ve şiirleri ile katılmıştır.

YouTube player

2002 yılına kendi arzusu ile konserlere iştirak etmeyi bırakmış, 2018 yılına kadar konserlere iştirak etmemiştir. Bu tarihten sonra sadece Grup Orhun ile birlikte bazı konserlere katılmıştır.

Antalya’da bir süre avukatlık yapan Ali Aksoy, daha sonra fiilen avukatlık yapmayı bırakmıştır.

YouTube player

Halen Antalya’da reklam, yazılım, yayıncılık ve basın sektöründe faaliyet göstermektedir.

Ajans Medialine, Antalya TV gibi marka ve firmaların yönetimini yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Şiir, beste ve albüm çalışmalarının yanı sıra, teoloji, mitolojj, evrim, teknoloji, yapay zeka, yazılım, içerik üretimi, yayıncılık, psikoloji, siyaset ve ekonomi konularında yazılar yazmaktadır.

YouTube player

Şiir ve bestelerinde; aşķ, hasret, özlem temalarının yanı sıra Türkçü Turancı fikirlere, özellikle Doğu Türkistan bağımsızlık mücadelesine değinen Ali Aksoy, son zamanlarda Alevi & Bektaşi kültür ve değerlerini konu alan eserler de üretmektedir.

BANA DİNİM SORAR – Ali Aksoy (Şenlik Yolu)

YouTube player

Köken olarak sünni bir aile ve çevrede yetişmiş olan Ali Aksoy, kendi tanımlamasıyla 45 yaşında “Hak Muhammed Ali” yoluna intisap ederek Alevi & Bektaşiliği hayat görüşü olarak benimsemiştir.

Ali Aksoy – Derviş Yolu Albüm Tanıtımı

YouTube player

2022 Yılı Nisan ayında “Derviş Yolu” isimli ve 6 eserden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Albümün bağlama grubu ve ritim icra ve kayıtlarını Devrim Canen, şan ve vokal kayıtlarını sanatçı Barış Eken yapmıştır. Yine albümde Barış Eken ve Türkiye liseler arası ses yarışması birincisi Ünzile Özgüven vokal olarak yer almıştır.

YouTube player

Grup Orhun ile birlikte okuduğu “Celaliler” isimli eserinde, Türk Milliyetçileri arasında alışılmış devletçi ve Osmanlıcı akıma tam ters istikamette çıkış yapması sebebiyle dikkat çekmiştir. Yine Türk – İslam sentezine pek uygun düşmeyen mitolojik Şamanist değerlere yer vermekten çekinmediği gibi Türkçü kesimin eleştirilerine maruz kalacak derecede sert İslami motifleri kullanmaktan da çekinmemiştir. Özellikle, “hac, şeytan taşlama, Cebrail” gibi dini terimlerle, “gerilla” gibi sosyo politik bazı terimleri alışılmışın dışında kullanarak tartışmalara sebep olmuştur.

YouTube player

Alevi & Bektaşi & Kızılbaş yol erkanına dair nefes, deyiş ve semahlarında sıklıkla “Derviş Ali” mahlasını kullanmaktadır.

2021 Yılında “Erenler Deminde Şenlik Yolu” isimli ilk şiir kitabını interaktif ve ücretsiz olarak yayınlamıştır. Şiir kitabını ücretsiz olarak okumak için burayı tıklayın.

Bu yazıya ait fihristi göster

Ali Aksoy hakkında bilgi (Sayfa 1)

Ali Aksoy Fotoğrafları (Sayfa 2)

Ali Aksoy Youtube Kanalı (Sayfa 3)

Ali Aksoy Kar Tanesi Albümü (Sayfa 3)

Grup Orhun Youtube Kanalı (Sayfa 3)

Ali Aksoy Twitter Paylaşımları (Sayfa 4)

Sıradaki Sayfa: Ali Aksoy Fotoğrafları
Yazı devam ediyor…

Table of contents: