Antalya Aspendos Tiyatrosu – Belkıs Antik Köprüsü


ANTALYA ASPENDOS ANTİK KENTİ

Antik Aspendos Kenti Tiyatrosu ve Su Kemerleri AntalyaAntalya Serik’te bulunan Antalya Aspendos Antik tiyatrosu yakınjnda bulunan Belkıs antik köprüsü…Belkıs Antik KöprüsüAspendos veya Belkıs Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir. Pamfilya’nın en zengin şehirlerinden birisidir.Aspendos Antik Kenti’nin sırları neler?Aspendos Antik Tiyatrosu
Sarıabalı, Aspendos Yolu, 07500 Serik/Antalya
https://maps.app.goo.gl/p5swijXDwxNKFBRDA

Aspendos Antik Kenti
Sarıabalı, 07500 Serik/Antalya
https://maps.app.goo.gl/r4Re3o1Y346wxkgH8

Belkıs
Belkıs, 07503 Serik/Antalya
https://maps.app.goo.gl/mib9FJWXVdqNjak26The ancient ruins of Aspendos, Antalya, Turkey, in 4k, Aspendos Antik TiyatrosuAspendos, Serik ilçesinin 8 kilometre doğusunda, Köprüçayı’nın dağlık bölgesinden düzlüğe ulaştığı yerde M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve antik devrin mamur zengin kentlerinden biridir. Buradaki tiyatro M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Kent biri büyük, biri küçük iki tepe üzerine kurulmuştur.Anadolu’daki İzler -AspendosCoğrafyacı Strabon ve Pamponrus Mela, Kentin Agruslularca kurulduğunu yazarlar. Bölgeye MÖ 1200’den sonra Yunan göçleri olmuştur oysa Aspendos adının kaynağı Rumlardan önceki yerli Anadolu dilidir. Önemli bir ticaret yolu üzerinde olduğu ve Köprüçay Irmağı ile limana bağlandığı için Aspendos, her çağda ele geçirilmek istenen kentler arasında yer almıştır.Aspendos | Theater & Ancient City | AntalyaAntik Kent Aspendos İ.Ö. 5. Yüzyıl ilk çeyreğine kadar Pers hakimiyetinde olduğunu 2003 yılında belgesel yönetmeni Tekin Gün Pamfilya kentleri hakkındaki araştırma notlarında bulunmakta.Şehrin yakınlarında akan nehrin kenarında İ.Ö. 467 yılında Yunanlarla Persler arasında geçen, Eurymedon Savaşı adıyla anılan savaşta Yunan tarafının kazandığından bahseder.ANTALYA ASPENDOS TANITIM BELGESELASPENDOS ANTİK TİYATROSU

Aspendos’un en önemli yapısı tiyatrosudur. Antik tiyatrolar arasında en iyi şekilde korunarak gelmiş bir açık hava tiyatrosudur. Bu tiyatro Anadolu’daki Roma tiyatrolarının günümüze sahnesi ile ulaşabilen en eski ve sağlam bir örneğidir. Mimarı Aspendos’lu Theodorus’un oğlu Zenon’dur. Antonius Pius zamanında yapımına başlanmış Marcus Aurelius zamanında tamamlanmıştır (138-164). Tiyatro, kentin yerli tanrıları ile imparator ailesine sunulmuştur.Aspendos Aqueduct – Aspendos Su Kemeri | Hava Çekimi ✈️ | Sarıabalı – Serik – AntalyaHer yıl binlerce yerli, yabancı turist Aspendos’u gezmektedir. Antik tiyatro ayrıca konserler, etkinlikler için kullanılmaktadır.

Bir de Aspendos Antik Tiyatrosu’nun küçük bir öyküsü var. Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı vardır. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halka, “Kim halkımız, kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” diye duyurur. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan, karmaşık yolları birçok zorluğu geçerek, su getiren su kemerleri; öteki ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosudur. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon krala bir oyun oynar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bir fısıltı duyar: “Kral kızını bana vermeli.” Akustiğe hayran kalan kral kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere verir.Pamfilya’nın Gözdesi – Aspendos Antik KentiASPENDOS’DAKİ DİĞER TARİHİ YAPILAR

Stadion
Agora
Bazilika
Hamam
Su kemeri
Nympheum (anıtsal çeşme)
Akropol

ASPENDOS & BELKIS SU KEMERİ

Antik yerleşimde kentin su ihtiyacını karşılayan Aspendos su kemeri hala yapıldığı tarihten günümüze kadar ayakta kalmış eserler arasında görülmekte. Su kemeri kalıntılarını inceyen arkeologların yapmış olduğu bilimsel araştırma ve değerlendirme sonucu elde edilen verilerin M.S. 2.yüzyıl içerisinde yapıldığı sanılmaktadır.Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya Türkiye with Dji Osmo Plus Antalya da gezilecek yerlerYapılış tarz ve mimarisinde dönemin tekniklerini taşıyan su kemeri, kaynağından 15 metre yükseklikte oyulmuş taş bloklar kanalı ile antik yerleşime 30 metre yükseklikteki kulelerde biriktirilip antik yerleşime dağıtıldığı gözükmektedir.Aspendos Antik Kenti Belkıs Ören Yeri Serik AntalyaAyrıca su kemeri hakkındaki en net bilginin ören yerinde bulunan bir yazıtta adı geçen Tiberius Claudius Italicus tarafından yaptırıldığı ve şehrin hizmetine sunulduğu yazmaktadır.

Kaynak: Vikipedi

ANTALYA ASPENDOS ANTİK KENTİ VE ANTİK TİYATROSU HAKKINDAKİ SORULAR

– Antalya Aspendos hangi ilçede?

Aspendos Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunan Aspendos Antik Kenti; amfi tiyatrosuyla dünyaca bilinen bir Antik Kent olarak ülkemiz miraslarından biridir. Aspendos bölgesi Antalya’nın 8 kilometre doğusunda bulunmaktadır.Aspendos Antik Tiyatrosu Yürüyüş Turu Antalya– Antalya Aspendos Tiyatrosu hangi döneme ait?

Aspendos Tiyatrosu, Anadolu’da birçok kentin altınçağını yaşadığı dönemde kendi payına düşeni M.S. 2. yüzyılda alır. 161-180 yılları arasında inşa edilen tiyatro İmparator Marcus Aurelius tarafından inşa edilmiştir.Antalya Aspendos Ancient City | Antalya aspendos çekimi | 360° Video– Antalya Aspendos açık mı?

Aspendos Antik Kenti, haftanın her günü ziyarete açık olup, yaz ve kış dönemine göre kapanış saatleri değişiklik gösteriyor.Aspendos Tiyatrosu Sadece Bir Tiyatro mu?– Antalya Aspendos tiyatrosu nerede?

Aspendos Antik Kenti Antalya’nın Serik ilçesinde Belkıs köyü sınırları içerisinde bulunur. Tiyatrosu ile dünyaca ünlü olan Aspendos Antik Kenti ülkemizin en önemli miraslarından biri olarak karşımıza çıkar. Aspendos Antik Kenti Antalya şehir merkezinin 8 kilometre doğusunda yer alır. Ulaşımı oldukça kolaydır.Antik Şehirler “Aspendos” Belgeseli– Antalya Aspendos Tiyatrosu kaç kişilik?

15-20 bin kişi kapasiteli Aspendos Tiyatrosu İmparator Marcus Aurelius devrinde (M.S. 161-180) Theodoros’un oğlu mimar Zeno tarafından inşa edilmiştir.ASPENDOS ANTİK TİYATROSU Antalya | Antik kent | Vlog | Gezi rehberi– Aspendos kim tarafından yapılmıştır?

Devrinin görkemli yapılarından biri olan Aspendos tiyatrosu 15–20 bin kişi alabilmekteydi. İmparator Marcus Aurelius devrinde (İS 161–180) Theodoros’un oğlu mimar Zenon tarafından inşa edilmiştir.Aspendos Antik Tiyatrosu Tüm Bölümler 2020 – Serik– Aspendos Antalya arası kaç km?

Antalya Merkez Aspendos arası mesafe, Antalya Merkez Aspendos yol haritası, Antalya Merkez Aspendos kaç saat kaç km. Antalya Merkez Aspendos arası mesafe : 49 kilometre.Aspendos Antik Kenti ve Aspendos Köprüsü Serik, Antalya, Türkiye– Antalya Merkez Aspendos nasıl gidilir?

Tiyatroya gidebilmek için ilk olarak Antalya’nın Serik ilçesine gidilmesi gerekiyor. Antalya Otogarına gittikten sonra oradan Serik ilçesine giden otobüslere binerek ilçeye ulaşıyorsunuz. Şoför sizi Aspendos Tiyatrosu’nun önünden geçen minibüslerin olduğu durakta indiriyor.KISA BİR ASPENDOS KÖPRÜÇAY TURU GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR YER DAHA – ANTALYA TURKEY ASPENDOS– Aspendosta neler var?

Aspendos Antik Kenti’nde gezilecek yerler şu şekilde :
Antik Tiyatro.
Antik Stadyum.
Bazilika.
Antik Su Kemerleri.
Anıtsal Çeşme.
Agora.
Antik Meclis Binası
Cadde ve Tak.

– Aspendos tarihi eser mi?

Aspendos Tiyatrosu tarihi bir eserdir. Romalılardan kalan bir yapıdır.Antalya Serik Aspendos Antik Kenti – Dr. Murat– Aspendos Unesco listesinde mi?

Antik Aspendos Kenti Tiyatrosu Ve Su Kemerleri Unesco Dünya Miras Geçici ListesindeA Walk Around Perge Ancient City in Antalya – Aspendos Day TripANTALYA ASPENDOS TİYATROSU & BELKIS ANTİK ŞEHRI FOTOĞRAFLARI