Evden eve nakliye firmalarının Google reklamları ile imtihanı


Müşterilerine internet üzerinden erişen her firma gibi evden eve eşya taşıma firmaları da yeni müşteriler edinmek için Google Adwords reklamlarını kullanıyor.

Google Adwords (kendi iddiasına göre) reklamları ihale usulüne göre yayınlıyor. Yani Google reklamcılığında “parayı veren düdüğü çalar” mantığı hakim. Böyle olunca, google sıralamalarında yer kapmak, öne geçmek isteyen şehirler arası evden eve nakliyat şirketleri de reklam tıklaması için tekliflerini arttırdıkça arttırıyor. Buraya kadar pek bir sorun yok. Asıl sorun bundan sonra başlıyor.

Diğer ülkelerde böyle bir komedi var mıdır bilmiyoruz ama evden eve nakliye firmalarının kabusu bu aşamada başlıyor. Çünkü birbirine rakip nakliyat firmaları, çalışanları veya eş dost akraba desteği ile rakiplerinin reklamlarını tıklayarak günlük bütçelerinin hemen ve verimsiz olarak tükenmesini sağlayıp rakiplerinin yerine öncelikle kendi reklamlarının çıkmasını amaçlıyor. Kısa zamanda sınırlı günlük bütçelerinin azaldığını hatta eridiğini gören bu firmalar da aynı yöntemle diğerlerine misilleme yapıp bütçelerini tüketiyor. Sonuçta bir yandan artan reklabet ve açık arttırma koşulları sebebiyle abartılı şekilde artan tıklama başı maliyetler, bir taraftanda verimsiz bir şekilde rakipler tarafından tüketilen bütçeler eşya taşıma firmalarına “illallah” dedirtiyor.

Normalde 0,30 – 5 TL. aralığında seyretmesi gereken tıklama başı maliyet, yer yer acemiliklerin de katkısı ile nakliye firmaları için 100 – 150 TL. civarlarına kadar yukselebiliyor.

Benzeri durumun “ev ve işyeri temizlik firmaları” için de geçerli olduğuna bizzat şahitlik ettim.

Müşterilere internet üzerinden ve özellikle arama trafiği ile erişimin yoğun yaşandığı kurumsallasmasını henüz tamamlayamamış diğer sektörlerde de benzeri durumlarla karşılaşırsak şaşırmayalım.

Sonuçta bu oyunda yerli firmalarımız hırs ve çekememezlik yüzünden yersiz mali kayıplara uğrarken kazanan hep Google oluyor.

Ali Aksoy


Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy