Robot Teknolojisi Çok Tehlikeli Bir Noktaya Gidiyor – Boston Dynamics’in Son Görüntüleri Şok Etti !

Boston Dynamics, bir zamanlar Google’ın da ortak olduğu, aldığı yoğun tepkiler sonucunda çekildiği (ve fakat bize göre hala teknik destek verdiği) bir teknoloji şirketi. Amerikan ordusu için savunma teknolojileri üzerine çalışan DARPA’ya robot üretiyor.

Boston Dynamics’in yayınladığı son görüntüler, robot teknolojisinin ne aşamaya geldiğini göstermesi açısından çok önemli. Ortadoğuda terörün baş destekçisi ABD’nin, 2030 yılında Amerikan ordusunun en az %40’ının robotlardan oluşacağı şeklindeki açıklamayı, işlemci hızı, yapay zeka ve otonom (kendi kendine karar verip uygulayan) sistemlerin 2030 yılında varabileceği nokta ile birlikte değerlendirdiğimizde, karşımıza bilim kurgu filmlerini aratmayan bir tablo çıkabilir.

Rusya’nın da robot ordusu kurma yönünde gizli çalışmalar yaptığı söyleniyor. Teknoloji, savaş ve güç dengelerini alt üst edebilecek bir faktör. Bu nedenle, geçtiğimiz yıllarda, içlerinde Google, Microsoft, Tesla gibi çok önemli bilim adamları ve teknoloji şirketlerinin bulunduğu bir grup ortak bildiri yayınlamış ve yapay zeka araştırmalarının ve özellikle otonom sistemlerin insanlık için büyük bir tehlike oluşturabileceğine dikkat çekmişlerdi.

Yapay zeka ve otonom karar sistemine sahip robotların terör örgütlerinin eline geçmesi halinde çok tehlikeli sonuçların ortaya çıkabileceği vurgulanmıştı.

Boston Dynamics’in son yayınladığı bu görüntüler, işin ne kadar tehlikeli bir boyuta ulaşabileceğini gösteriyor.