Selim Kotil’in “İstanbul Depremi” ön görüleri korkuttu !

Bağımsız Türkiye Partisinden İstanbul Belediye Başkan Adayı olan program sunucusu ve yazar Selim Kotil, olası bir İstanbul depreminde yaşanabilecek olaylarla ilgili çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Strateji uzmanı Erol Mütercimler ile birlikte sundukları Akıl Oyunları programında konuya ilişkin ayrıntılı bilgiler veren Kotil, seçimler öncesinde kurdukları bir ekiple deprem ihtimali, depremde yaşanabilecek olaylar ve bunların nasıl çözülebileceği hususunda çok ayrıntılı çalışmalar yaptıklarını anlattı.

5,8 Büyüklüğündeki en son İstanbul depreminde telekomünikasyon sisteminin nasıl çöktüğüne ve kullanılamaz duruma geldiğine vurgu yapan Kotil, “Biz bunun yaşanacağını daha önce bu programda anlatmış ve önlem alınmasını istemiştik” diye hatırlatmada bulundu.

Kotil’e göre, olası bir İstanbul depreminde, ilk yardım için devrede olması gereken bir çok görevli, göreve katılamayacak. Çünkü tüm görevliler insani duygularla kendi ailesinin yanına gitmeye çalışacak. Kotil, en azından ilk saatlerde bu sorunun aşılması için İstanbul Garnizonunda bulunan askerlerin bu konuda özel olarak eğitilmesi ve görevlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Diğer alt yapı sistemlerindeki olabilecek tahribatın boyutlarına da değinen Kotil, “Eğer her şey önceden planlanmazsa ve gerekli tedbirler alınmazsa, 30 – 40 bin civarında ölümle sonuçlanması beklenen depremden sonra çok daha fazla ölüm olayı meydana gelebilir” dedi.

Selim Kotil’in olası İstanbul depremi ile ilgili çok çarpıcı öngörülerinin detaylarını videodan izleyebilirsiniz.