Youtube’dan yayıncılar için ek reklam alanı ile ilave gelir imkanı

Reklam gelirlerini belirli koşulları taşıyan yayıncılarla paylaşan Youtube’un büyük bir yayın ve reklam ağı olduğunu ve bir çok yayıncının az veya çok Youtube reklam gelirleri ile para kazandığını biliyoruz.

Youtube, sayfalarına eklenen yeni reklam alanı ile yayıncıların ve kendi platformunun gelirini biraz daha arttıracak.

Youtube reklam gelirleri, Youtube premium gelirlerini bir tarafa ayırırsak, temel de iki tip reklama dayanıyor.

Birincisi ve en önemlisi, platformun temel yapısına uygun olarak video reklamlar.

İkincisi ise, “görüntülü reklam ağı” üzerinden gelen görsel reklamlar.

Daha önce, görüntülü reklam ağından gelen reklamlar, her video için maksimum iki reklam sunulacak şekilde uygulanıyordu. Biri, masaüstü cihazlarda video izlenirken, videonun alt kısmında çıkan “yer paylaşımlı” görsel reklam, diğeri de yine masa üstü cihazlarda video penceresinin sağ tarafında ve mobil cihazlarda da videonun altı kısmında bulunan görüntülü reklamlar.

Hatta Youtube bu reklam sayısı sınırlamasında o kadar kararlı idi ki, bir videoda video reklam çıkmışsa, diğer her iki görüntülü reklama da izin vermiyor, videonun sağ tarafında çıkan reklamın yerine de yürütülen video reklamın bir uzantısını yerleştiriyordu.

Ancak yaklaşık son bir aydan bu yana Youtube bu kararını esnetti ve videonun sağ tarafında çıkan standart görüntülü reklamın hemen altında ikinci bir görüntülü reklam yerleştirmeye başladı. Bu sayede, bir video izleme sayfasında gösterilmesi muhtemel görüntülü reklam sayısı üçe yükselmiş oldu.

Youtube ayrıca, bir videoda video reklam sergilendiğinde görüntülü reklam ağı reklamı sunmama kararını da esnetti ve videoda video reklam görüntülense dahi, video reklama ait tanıtıcı alanla birlikte bu yeni eklenen görüntülü reklamı da sunmaya başladı.

Yeni görüntülü reklamın mobil cihazlarda videonun altında gösterildiğini de hatırlatalım.

Görüntülü reklam ağı reklamlarının video reklamlara nazaran, “tıklanmaları” durumu müstesna göreceli olarak daha az gelir getirdiği muhakkak. Fakat, her ne olursa olsun, bu üçüncü reklam alanı yayıncıların ve Youtube’un gelirinde bir miktar artışa neden olacaktır.

Ali Aksoy – 04.10.2019