Instagram’da kaç kişiyi takip edeceğini bile genler belirliyor – Şaka değil, BİLİM !

Daha önce “Özgür irade var mıdır?” başlıklı yazı dizisi ile anlatmaya çalıştığım hususa dair önemli bir kanıt daha ortaya çıktı. Independent Türkçe sitesinde tesadüf ettiğim bir haber, “Özgür irade ne kadar özgür ?” sorusuna ufuk açacak güncel bir meseleye ışık tutuyor.

Önce habere bakalım:

Oksitosin reseptörü geni OXTR’de belirli bir varyanta sahip olan gençler diğerlerinden daha fazla gönderi paylaştı ve daha çok kişiyi takip etti

Araştırmacılar, görünüşe göre belirli bir gen türüne sahip bireylerin Instagram’da daha fazla kişiyi takip ettiğini keşfetti.

Yaşları 18’le 25 arasında değişen 57 öğrencinin yer aldığı araştırmada katılımcılardan DNA örnekleri toplandı. Ayrıca katılımcılar, kaygı ve kaçınma davranışlarını değerlendiren bir anket de doldurdu.

Araştırmacılar, “aşk hormonu” diye adlandırılan oksitosin reseptör geni OXTR’deki belli bir varyantın genotipini çıkarmak için bu örnekleri kullandı. OXTR’nin G aleline sahip kişiler, A aleline sahip olanlara kıyasla düşmanca ortamlarda daha fazla sosyal destek arayan kişilerden oluşuyordu. GG aleline sahip olanların da yine A aleline kıyasla evlilikte daha fazla empati ve memnuniyet aradığı ortaya çıktı.

Araştırmacılar, katılımcıların Instagram profillerindeki gönderi, takipçi ve takip edilen kişi sayısını inceledi ve OXTR geninin AA genotipine sahip kişilerin, yakın ilişkilerinin niteliğinden bağımsız olarak, G aleline sahip olanlardan daha fazla kişiyi takip ettiğini buldu.

İtalya’daki Trento Üniversitesi’nde ve Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde psikolog olan, çalışmanın kıdemli yazarı Gianluca Esposito, “Toplamda, OXTR tek nükleotid polimorfizmlerindeki A ve G alellerinin genel sosyal davranışta oynadığı rol tartışılıyor” dedi.

Araştırmacılara göre AA genotipi, bireyleri internette sosyalleşmeye daha yatkın hale getirebilir ama gen-çevre etkileşimlerinin online sosyalliği etkilediğine dair kanıt bulunamadı.

Esposito, “Mevcut sonuçlar, genetik ilişkilendirme çalışmalarının panoramasında son derece ihtiyatlı yorumlanmalı” diye devam etti.

Yazı devam ediyor…