Andy Weir – Yumurta Hikayesi ve Reenkarnasyon İnancının Eleştirisi – Ali Aksoy

Hikayenin ne anlattığını yukarıdaki videoda Barış Özcan’ın muhteşem seslendirmesi ile izleyebilirsiniz.

Andy Weir tarafından yazılıp pek çok dile çevrilmiş, dini inançlara pek cok yerinden dokunan bir yazı.

Reenkarnasyon hakkında mevcut öğretiler ile ilgili bir videoyu izlerken yorumlarda bir kullanıcının atıf yapması sayesinde haberdar oldum. Tam da reenkarnasyon inancıyla ilgili bir yazı yazmayı düşünürken kur’a Andy Weir’e çıktı 🙂

Tepeden tırnağa reenkarnasyona değindiği ve en azından farklı bir bakış açısı getirdiği için açılışı “Yumurta” hikayesi üzerinden yapalım.

Reenkarnasyon özetle ruhun tekamül etmek için başka bedenlerde yeniden hayat bulması diğer bir deyişle zamandan zamana bedenden bedene göç etmesidir.

Reenkarnasyon inancının Alevi – Bektaşi inanç sisteminde de açık ve seçik olarak “devr-i daim” adıyla yer alıyor olması ilk duyduğumda beni çok şaşırtmıştı.

Geçmişten bu güne farklı versiyonlarının bulunduğu söylenebilirse de, temelde ruhçu bir öğretiye dayandığı için ortak olan yönlerinden ilerlemeyi sağlıklı buluyorum.

Reenkarnasyondan bahsedebilmek için öncelikle ve kesin olarak ruh diye bir şeyin varlığının kabulü gerekiyor. Ruhsuz bir inanç sistemi ile Cennet ve Cehennem kavramları dahi izah edilebilir bir şey iken, reenkarnasyonun ruhsuz izahı neredeyse mümkün değildir.

Yazı devam ediyor…

1 2 3 4 5 6 7

Erenler Deminde Şenlik Yolu Şiir Kitabı

Ali Aksoy Kimdir ?

Ali Aksoy Patreon SayfasıDeğerli dostlar, Daha hızlı bir şekilde eser üretebilmek için, bir Patreon sayfası açtım. Destek almadan ol(a)mayacak bu iş... Bestelerim, şiirlerim, yazılarım, nerede neyi yapıyorum, hangi eser üzerinde çalışıyorum, yazdıklarımın arka planı, hikayesi, Grup Orhun'da yapıp ettiklerimiz, konser kayıtları, sahne arkası, stüdyo içi, bireysel çalıp söylemeler, sorular ve cevaplar ve sair bundan sonrasına dair her ne var ise paylaşımlarımın çoğunu burada yapacağım. Beklerim efendim... (Ali Aksoy)

https://www.patreon.com/aliaksoy